Поштівка «Станиславів у 1914 році» від празького видавництва «Ледерер і Поппер» – це дотепний фотомонтаж, який відображує тогочасні уявлення про майбутнє міста.
Зокрема тут є трамвай, який у реальності в місті так і не запровадили. Насправді поштівка вийшла задовго до 1914 року, і на ній ми бачимо вулицю Карпінського, тепер початок вул. Галицької. І є тут одна цікава деталь, а саме крамниця за спиною двох панів справа, пише Західний кур’єр.
Виявляється, і вона, і її власник були дуже відомими у тогочасному Станиславові. На вітрині ми бачимо якісь білі прямокутники. Це поштівки, які займали чільне місце в асортименті крамниці. Ще тут продавали папір, олівці, чорнило, фарби та інші канцтовари. Власник крамниці, Якуб Сохор, довший час мав репутацію ревного громадського активіста і охоче підтримував різні благодійні акції.
Так, у липні 1904 року в його крамниці продавали наліпки та поштівки, дохід від яких ішов на потреби Товариства народної школи. Сохор також активно підтримував руханково-гімнастичне товариство «Сокіл» і продавав поштівки до Великодня, щоб підтримати будівництво костелу в Княгинині-Колонії. І це далеко не повний перелік благодійних акцій від його крамниці.
Проте кар’єра пана Сохора у Станиславові завершилася грандіозним скандалом і справжнім шоком для містян. У 1907 році він утік з міста через величезні борги. Втеча Сохора стала повною несподіванкою навіть для його дружини Броніслави. Відомий активіст і благодійник просто-напросто «кинув» своїх постачальників, не заплативши за поставлені товари, і зник у невідомому напрямку. Як повідомляла преса, справи у крамниці Сохора вже давно ішли погано, але про це мало хто здогадувався.
Підготувала Олена БУЧИК |