Субота, 27.07.2024, 01:27:53

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
Архів новин
Головна » 2024 » Травень » 27 » Колись у Станиславові. Спогади гімназиста Майхровича
09:13:33
Колись у Станиславові. Спогади гімназиста Майхровича

В другій половині ХІХ століття у Державній гімназії Станиславова навчалося немало українців, що підтверджується спогадами тодішніх гімназистів. Зокрема педагог і спеціаліст із класичної філології Францішек Майхрович навчався у Державній гімназії в 1870-1877 роках і опублікував уривок зі своїх спогадів у газеті «Кур’єр станиславівський» за 1911 рік.

 

Зокрема у своїх спогадах Майхрович зазначав: «Трохи жвавіший рух, ніж серед польської молоді, відбувався в ті часи у Станиславові серед української молоді, яка становила майже 50% від загальної кількості учнів, що вчащали до єдиної тоді в Станиславові польської гімназії. Український рух у ті часи лише пробуджувався і мав здебільшого літературний характер, пише Західний кур’єр. 

Серед старшої станиславівської інтелігенції будив і підсилював той рух серед гімназійної молоді знаний автор русько-німецького словника Євген Желехівський. Він був людиною благородною, мав приємний характер і відрізнявся численними чеснотами як людина і педагог, а тому притягував до себе і польську молодь та будив у ній зацікавленість ідеалами, які він захищав. Ми у значній кількості записувалися на заняття з української мови, хоч вони й не були обов’язковими, бо їх вів професор Желехівський.

Він проводив ці заняття з великим запалом і демонстрував ґрунтовні знання не лише української, а й класичної та новішої літератури. Саме йому завдячували багато з нас своїми знаннями української мови та літератури. Позичені ним номери української газети «Правда» ми читали дуже охоче. Це читання поєднувалося з дискусією про антагонізм між українцями та так званими «старорусинами». Жодної антипатії чи непорозумінь на політичному ґрунті між гімназистами-поляками і українцями не було. Ми жили як брати, допомагали одне одному, практично не відчуваючи національних відмінностей».

Підготувала Олена БУЧИК


Переглядів: 39 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024