Калуський краєзнавець Василь Фіцак розпочав досліджувати млини міста та району. Наразі йому вдалося зібрати інформацію про п'ять млинів.
Василь Фіцак у соцмережі пише, що в першій половині ХХ століття в Калуші і повіті було 45 млинів:
"Проте тоді до складу повіту входили села теперішнього Рожнятівського району. Людина, будуючи млини, успішно використовувала силу вітру, води, тварин. Хоча в нашому регіоні вітряків не було, але завдяки мережі річок і штучних каналів (Млинівок) будувались млини".
Краєзнавець подає короткий опис млина, який знаходиться в селі Негівці Калуського району. Побудований 1932 року, це добротна цегляна будівля, перекрита бляхою. Млин приводився в дію завдяки дизель-двигуну. У радянський період, десь в 1960 році, був переобладнаний: перекрито дах, добудовано додаткові приміщення, встановлено електродвигуни, нові вузли та машини з Ставропольського заводу машин. Рік випуску деяких машин — 1957 року. Зараз млин не працює.
Ще один із досліджуваних об'єктів — млин у селі Сівка Войнилівська, який є одним із найстаріших млинів району, розповідає Василь Фіцак:
"Від р. Сівка проведено штучний канал, борти біля млина залиті бетоном, вода текла каскадами і приводила в дію колесо. Сам млин не такий показний, але доволі цікава побудована з дерева будівля. Збереглись декілька вузлів. На втулці валу є напис : "J.SZAYNOK-RZESZOW". Це була престижна фірма в Жешуві, фабрика машин і технічне бюро, яка спеціалізувалася на випуску водних турбін, млинів, помп, відливання виробів з металу. В пошуках інформації вдалось з'ясувати, що власником або орендавцем млина був жид А. Laufer".
Наразі млин робочий, працює на електриці. З обох боків будівлі прибудовано додаткові приміщення, очевидно, вже в радянський період.
Ще один млин, який ще краєзнавець має намір дослідити, зберігся в Підгірках, що тепер входять до складу міста.
Загалом вдалося віднайти 5 млинів, серед яких — в Пійлі та Підмихайлі. Млин у Пійлі краєзнавець описав ще 2016 року, а от у Підмихайля не може поки що потрапити для дослідження через карантин.
Нагадаємо, що Василь Фіцак також вивчає дзвоноливарство на теренах Калущини. |