У червні 1906 року в Станиславові стався злочин, який, на перший погляд, не мав жодного сенсу. Вночі до фотоательє на вул. Липовій (тепер вул. Шевченка) проникли злодії й викрали близько 60 фотографій, вийнявши задню стінку виставкової шафи, де вони зберігалися – пише “Західний кур’єр“.
Не було взято ні жодних інших цінностей, ні грошей, які зберігалися в сейфі.
Всі губилися в здогадах, кому ж знадобилося викрадати чужі світлини? Висловлювалися найрізноманітніші версії, в тому числі й про те, що в ательє зберігалися знімки, які когось компрометували. Але поліції так і не пощастило достеменно з’ясувати, кому й навіщо знадобилося викрадати фотографії.
До речі, фотоательє, в якому трапилася загадкова крадіжка, мало досить давню історію. Наприкінці ХІХ ст. в Станиславові на вул. Липовій, 83 (тепер вул. Шевченка) відкрилося фотоательє Юзефа Бернада. Цей будинок належав Александеру Каннабіху, який теж колись володів ательє і займався фотографією. Він був дуже шанованою в місті людиною, ветераном Польського січневого повстання 1863 року. Доживши до похилого віку, він продав свій бізнес новому власнику. Юзеф Бернад дав придбаному фотоательє жіноче ім’я – «Чеслава».
У 1905 році фотоательє Бернада викупив молодий фотограф Марчін Єґер, який, мабуть, розпочав цей бізнес, аби утримувати сім’ю, бо саме того року він одружився на панні Соломії Фальковні.
На щастя, загадкова крадіжка не дуже зашкодила бізнесу молодого фотографа, а, навпаки, послужила йому рекламою. Адже завдяки цьому резонансному злочину фотоательє Марчіна Єґера обговорювали в цілому місті.
Підготувала Олена БУЧИК |