Вівторок, 21.05.2024, 00:16:22

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Грудень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 
Архів новин
Головна » 2014 » Грудень » 1 » Кургани – свідки минулого
21:45:03
Кургани – свідки минулого

Працівники Національного заповідника ‘’Давній Галич‘’ продовжують каталогізацію (нумерацію, обміри і нанесення на карти) курганів на території Заповідника та прилеглих територіях. 
Кургани – земляні могили у вигляді різного розміру горбиків, часто трапляються у лісах Галичини (рис.). Завдяки їм вони і збереглися, бо велика кількість курганів зникла з відкритих полів через оранку. Але коли їх створювали, довкілля було степовим, безлісим.
На землях Галичини перші кургани належали пастухам – скотарям. Вони жили на цих землях з III по початок II тис. до н.е. Свій виготовлений від руки глиняний посуд ці люди прикрашали відбитками шнура. Тому їх матеріальні залишки археологи назвали культурою шнурової кераміки.
Померлих вони ховали на найвищих, найбільш наближених до неба горбах. Можливо, небо і високі горби мали для людей того часу велике значення. Біля померлих клали посуд, свердлені кам’яні сокири і декілька крем’яних виробів.
Інколи поховання оточували неглибокими ровами, які, можливо, символізували кордон між світом мертвих і світом живих. Поховання перекривали курганом, який не насипали, а складали з квадратів дерну. 
Померлих ховали під курганами і пізніше, зокрема населення доби середньої бронзи – тшинецько-комарівської культури (II тис. до н.е.). Вона отримала в археології назву від перших сучасних населених пунктів, де були вперше знайдені її речі – від сіл Тшинець (Польша) і Комарів (Україна, Галицький район). Поховальний обряд у цих людей був складнішим, а поховання багатшими. Померлих ховали у невеликих дерев’яних спорудах, які інколи спалювали. Біля похованих клали багато глиняного, виготовленого від руки посуду, прикрашеного різним орнаментом. У деяких випадках у могилах знаходять великі бронзові шпильки та інші вироби. Глиняний посуд розташовували і між квадратами дерну під час побудови курганів.
Про соціальний статус похованих у курганах людей у науці точиться дискусія. Найбільш розповсюджені дві гіпотези. За першою – у курганах похована аристократія, вожді, жерці або голови кланів. За другою – у курганах поховані посланці до світу предків і богів.
Традиція ховати під курганами збереглася до Середньовіччя. Свідченням цього є знаменита Галичина могила у с. Крилос Галицького району. 

Тарас Ткачук


Переглядів: 559 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024