Субота, 27.07.2024, 01:26:36

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2021 » Березень » 25 » Легенди Станиславова. Чому врятувався пасаж
20:25:18
Легенди Станиславова. Чому врятувався пасаж

З серпня 1916 по липень 1917 Станиславів перебував на лінії фронту, який проходив по Бистриці-Солотвинській. У місті отаборились росіяни, а німецькі та австрійські позиції розташовувались у Пасічній і Загвізді.

Сучасники згадували, що артилерія союзників регулярно обстрілювала Станиславів. Зокрема й із важких калібрів,  пише Репортер.

Особливо дісталось середмістю. Зберег­лося багато старих поштівок і фото з видами центральних районів міста, понищених гарматним вогнем. Окраса Станиславова, знаменита Лінія А-Б, практично припинила існування. Від величних триповерхових кам’яниць, які тягнулись уздовж сучасного Вічевого майдану від вулиці Бачинського до Галицької, залишились обгорілі коробки. Не краща картина була й з протилежного боку кварталу. Парний бік вулиці Костюшка (тепер Сотника Мартинця) перетворився на купу каміння.

А в самому серці цього знищеного кварталу стояв пасаж Гартенбергів. Йому теж дісталося, але руйнування не були настільки фатальними. На початку 1920-х рештки навколишніх кам’яниць розібрали, а пасаж відновили і він продовжив свою роботу як найбільший магазин Станиславова.

Яким чудом він зберігся? Насправді, жодного чуда. Пасаж врятували конструктивні особливості і трохи везіння. Сусідні кам’яниці мали по два-три поверхи. При влучанні снаряду руйнувались перекриття і будинок «складався». А пасаж був одноповерховий, мало того – мав скляний дах, що тримався на арматурі. Якщо гарматний снаряд і залітав всередину, він просто розбивав скло і вибухав у порожньому залі. На світлинах видно, що торговий зал не дуже постраждав. Основний удар мужньо прий­няла на себе кав’ярня «Едісон».

Іван Бондарев


Переглядів: 180 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024