Марки й поштівки по життю завжди крокують разом. Здавалося б, вони існують дуже давно, але спеціалісти стверджують, що не аж так.
Наприклад, перша поштова марка вийшла у Великій Британії в 1840 році. Колекціонери називають її «Чорний пенні» – за ціну та колір.
Поштівки з’явилися у 1869-му. Спочатку вони називались кореспонденційними картками і не містили зображень. Аби це ноу-хау дісталося Станиславова, знадобилося майже 30 років.
Перші листівки з видами міста філокартисти іменують грюсами. Назва пішла від обов’язкового напису німецькою Gruss aus Stanislau – Привіт зі Станиславова. Найдавніший грюс зберігається в колекції Володимира Шулепіна. Це фотоколаж з видами ратуші, будинку польського «Соколу» та панорами центру з боку вулиці Мельничука. Картка заповнена 24 червня 1897 року, пошту пройшла через два дні.
Шулепін придбав поштівку на інтернет-аукціоні Allegro. Найцікавіше, що ні він, ні продавець не знали, що мають справу із найдавнішою станиславівською листівкою. До цього найстаршою вважали картку, що пройшла пошту в 1898-му. Щодо потрійного грюса, то він досить поширений, був у колекціях інших збирачів, правда, датувався 1899 чи 1900 роком. Тож коли прийшла посилка і Володимир звернув увагу на дату, то одразу зрозумів, що отримав справжній раритет.
Та є підстави вважати, що можуть бути і давніші. Найстарша галицька поштівка зафіксована у Львові в 1894 році. Маємо на що рівнятись.
Поштівка з колекції Володимира Шулепіна.
Іван Бондарев |