Російські туристи вважають, і то не безпідставно, що в Галичині, м’яко кажучи, недолюблюють москалів. Причому, ця нелюбов виникла задовго до подій на Донбасі чи «подвигів» перших совітів після вересня 1939 року. Може, мешканці Станиславова незлюбили росіян у часи Першої світової війни, коли ті сплюндрували та спалили місто? Ні, тут їх терпіти не могли ще задовго до початку бойових дій. Яскравим прикладом ставлення місцевих до росіян є випадок, що трапився у місті в 1905 році.
Тоді на Далекому Сході точилася кривава російсько-японська війна. Маленька Японія завдавала велетенській незграбній імперії поразку за поразкою. Найбільш жорстокі бої відбувались навколо фортеці Порт-Артур, яку в повному оточенні обороняли царські війська. Облога тривала п’ять місяців, і 5 січня 1905 року росіяни таки капітулювали.
Коли звістка про подію дійшла до Станиславова, мешканці не те що зраділи – вони відчували щось подібне, коли рідна команда виходить у фінал чемпіонату світу з футболу. Люди на вулицях обіймали і вітали одне одного, а польська молодь вийшла на маніфестацію. Колона обійшла весь центр, зупинилась у сквері Міцкевича, де натовп скандував «Банзай Японія!».
Поліція жодним чином не заважала демонстрації, хоча Австро-Угорщина у тій війні займала нейтральну позицію і жодних конфліктів з Росією не мала.
Іван Бондарев |