В серії «Моє місто» під номером 41 вийшла друком цікава книга Марії Вуянко «Давні українські храми Івано-Франківська XVII-XVIII ст.». Дослідниця відшукала унікальні візитації, тобто інвентаризації станиславівських церков. У документі за 1755 рік є згадка про крадіжку, яка, по суті, є найдавнішим відомим злочином у місті.
У XVIII столітті на Тисменицькому передмісті (в районі музичної школи на вулиці Коновальця), стояв невеличкий дерев’яний храм Успіння Пресвятої Діви Марії, який у народі ще називали церквою Святої Варвари. Описуючи обрядові речі, візитатор відмітив цікавий факт. «Славетний громадянин Александр Вишньовський подарував церкві апарат». Не поспішайте посміхатись, раніше так називали набір священичого одягу – підризник, нарукавники, єпитрахиль, пояс, фелон. Однак, у 1754 році той апарат із церкви вкрали. Поліція тоді спрацювала добре. Злодюжку знайшли, і він повернув Александру Вишньовському залишки апарату, а також сплатив штраф – «п’ять битих талярів».
Історія мала всі шанси завершитись хепі-ендом, але сталось інакше. «Славетний громадянин» не віддав церкві ані грошей, ані залишків вбрання. У фіналі інвентаризації візитатор навіть рекомендує пароху вплинути на Вишньовського, аби він ті талери «або на апарат, або на якісь інші потреби церкви дав». Чи виконав жертводавець побажання ревізора – невідомо. |