У 1970 році головою Федеральної резервної системи США став Артур Бернс. Для Америки це надзвичайно важлива організація, оскільки виконує функції Центрального банку. Бернсу достався важкий спадок: США фактично програли війну у В’єтнамі, нафта дорожчала, лютувала інфляція. Фінансисти разом з президентом Ніксоном пішли на безпрецедентний крок – вони скасували прив’язку долара до золота. Це дозволило вивести країну з кризи, і не в останню чергу завдяки Артуру Бернсу.
Але всього цього могло й не бути, якби не специфічне захоплення татуся головного фінансиста Америки, пише Репортер.
Артур Бернс народився у Станиславові в 1904 році, мешкав на площі Ринок у кам’яниці № 5. Якраз нещодавно цей будинок, як у нас прийнято казати, «ревалоризували», тобто просто знесли, а натомість заново зліпили щось схоже….
Отже, батьком Артура був дрібний торговець борошном Натан Бернцвайг. Кажуть, він дуже знався на настоянках, наливках, гнав непоганий самогон, одним словом, був ще той «хімік».
Торгівля борошном не приносила великих прибутків, тому в 1914 році родина Бернцвайгів поїхала шукати щастя за океаном. Там Натан прізвище скоротив і став Бернсом, а замість торгівлі йому довелося опанувати фах муляра.
Незабаром вступив у дію сумнозвісний «сухий закон», продаж алкоголю заборонили. Тут і згодилися колишні вміння Бернса-старшого. Він швидко обріс клієнтурою і настільки розкрутився, що зміг відправити сина до Колумбійського університету, де той вивчився на економіста. Подальшу історію ви вже знаєте.
Іван Бондарев |