Середа, 29.05.2024, 16:27:42

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2017 » Листопад » 2 » Мобілізація, підтримка армії та комуналка: у Франківську показали оголошення часів ЗУНР
19:27:45
Мобілізація, підтримка армії та комуналка: у Франківську показали оголошення часів ЗУНР

Сьогодні, 1 листопада, відзначається 99-та річниця Листопадового чину. З цієї нагоди у Музеї визвольної боротьби підібрали оголошення часів Західноукраїнської Народної Республіки.

"Ми хотіли передати дух тієї епохи через призму оголошень, плакатів, які на той час з'являлися на вулицях міст Західної України, у тому числі нашого міста Станіславова та Коломиї. Це різноманітні військові звернення, звернення до цивільного населення, які можуть відобразити процеси будівництва Західноукраїнської Народної Республіки", – розповідає директор музею Ярослав Коретчук.

Серед експронатів є звернення до населення про надання допомоги майбутній Галицькій армії.

"Це своєрідне волонтерство тої епохи – заклики держави підтримати збройні сили, адже ЗУНР опинилася фактично у стані війни і оточена недружелюбними державами. Не можна було практично покладатися та розраховувати на допомогу країн Європи – тогочасної Антанти. Керівництво змушене було керуватися принципом "свій до свого по своє", – каже Коретчук.

Частина оголошень була написана кількома мовами, що свідчить про демократичність уряду ЗУНР, адже, окрім українців, велику частку населення становили поляки, євреї, звернення до яких друкувалося на їх рідних мовах.

Кілька оголошень розвісили на паркані музею. Показати громадськості більше експонатів не дозволили погодні умови, хоча адміністрація зазначає, що колекція значно більша. Значна її частина зберігається в обласному архіві, частина – з музейної колекції.

"Ми намагалися передати хоча би часткові відчуття того, як жили тодішні мешканці, як вони сприймали існування ЗУНР. Також перші кроки молодої держави – там є унікальні звернення до населення чистити свої хідники. Тобто незважаючи на те, що в той час тривала українсько-польська війна, місцева влада у Станіславові намагалася дбати про чистоту і порядок", – розповідає Ярослав Коретчук.


Переглядів: 349 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024