Неділя, 19.05.2024, 17:34:04

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2017 » Жовтень » 15 » Музей-світлиця «Руської трійці»
09:11:51
Музей-світлиця «Руської трійці»

До 72-ї річниці Івано-Франківського національного медичного університету та 180-річчя видання «Русалки Дністрової» було відкрито музей-світлицю «Руської трійці». Тут зібрано велику колекцію експонатів. Окремий стенд присвячений лауреатам премії ім. І. Вагилевича. Аналогів на Прикарпатті цей університетський музей не має.

На відкритті музею «Руської трійці», експозиція якого розгорнута в одній із кімнат кафедри українознавства на четвертому поверсі центрального корпусу ІФНМУ, вручили премію імені Івана Вагилевича ректорові медуніверситету Миколі Рожку. «Отримання такої відзнаки пов’язане для мене з незвичайним відчуттям, адже я не краєзнавець, а медик. Як я розумію, цю нагороду дали мені авансом – за майбутні добрі справи в галузі краєзнавства. Пропозицію створити цей музей ми підтримали відразу. Невдовзі ми запросимо вас і в Музей історії медицини Прикарпаття. Для його створення й відкриття нам знову доведеться докласти чимало зусиль, але ми хочемо, щоби студентство знало і пам’ятало українську історію», – сказав Микола Рожко. Також удостоєно обласної премії Івана Вагилевича – праправнука визначного письменника.

Академік Володимир Качкан зазначив, що українські лікарі повинні мати і знання з історії своєї Батьківщини, тож в університеті запроваджено спецкурс «Авторське краєзнавство»: «Щоби збагнути українську історію, нам спочатку треба знати минувшину свого краю. Саме тому ми прищеплюємо студентам інтерес до знань про наше Прикарпаття. Вони мають стати фахівцями із широким кругозором».

Тепер студенти та викладачі й інших навчальних закладів зможуть більше дізнатися про «Русалку Дністровую», «Руську трійцю» та її сподвижників, приглянутися до шляхетних діянь, осягнути високий зміст закликів будителів українського духу. Віднині із цієї маленької скарбниці духовності битиме для краєзнавців Галичини живе невичерпне джерело мудрості.

Музеєві-світлиці «Руської трійці» з нагоди її відкриття письменник Василь Романюк подарував свою нову книгу «Сіймо, а збирати будем…», присвячену 180-й річниці видання «Русалки Дністрової». Сіймо, а збирати будем… Ці слова членів «Руської трійці» нині визначають суть навчально-виховного процесу в багатьох загальноосвітніх школах, гімназіях, ліцеях та вищих навчальних закладах України. Воістину геніальні слова будителів Галицької землі адресовані учням, їхнім батькам, учителям, всім патріотам, кому не байдужа доля України та її народу.

Дослідження історико-етнографічної спадщини народознавчого гуртка «Руська трійця», який створили на початку 30-х років ХIХ ст. М. Шашкевич, І. Вагилевич та Я. Головацький, засвідчують, що об’єктом краєзнавчих зацікавлень усіх трьох з географічного погляду було переважно Прикарпаття. Особливо ж заслуговує на увагу відповідна пізнавальна і просвітницька діяльність уродженця нашого краю Івана Вагилевича.

У 1990-му рада Івано-Франківської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури заснувала премію, названу іменем Івана Вагилевича, яку щороку присуджує передовим пам’яткоохоронцям та краєзнавцям за особистий внесок у справу вивчення, збереження й популяризації історико-культурної спадщини нашого краю.

Зазначу, що серед 65 прикарпатців – дотеперішніх лауреатів премії ім. І. Вагилевича, яка є найвищою відзнакою за заслуги у сфері охорони культурної спадщини, 40 – із м. Івано-Франківська. Це світлої пам’яті Володимир Полєк, Володимир Грабовецький, Ігор Деркач, Іван Скрипник, єпископ Миколай Сімкайло, Теофіл Виноградник, Володимир Любінець, Михайло Головатий, Петро Арсенич. Живуть серед нас лауреати цієї премії Михайло Паньків, Богдан Гаврилів, Василь Бурдуланюк, Юрій Угорчак, Микола Капак, Володимир Безгачнюк, Василь Скрипничук, Михайло Стульківський, Іван Гаврилів, Василь Вітенко, Богдан Губаль, Ярослав Штиркало, Василь Тимків, Андрій Давидюк, Михайло Бігусяк та ін.

У 2012-2016 рр. перелік лауреатів премії ім. І. Вагилевича поповнили митрополит Галицький УАПЦ Андрій (Степан Абрамчук), професор Володимир Качкан, скульптор Володимир Довбенюк, археолог Марія Вуянко, голова Польського товариства ім. А. Потоцького в Івано-Франківську Олег Лисак, голова обласної організації НСКУ Михайло Косило та археолог Богдан Томенчук – усі з обласного центру.

Про багатьох членів обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури хотілося б розповісти ширше, їхня самовіддана праця зі збереження історико-культурної спадщини нашого міста й області варта окремої публікації. У різні роки за поданням Українського товариства охорони пам’яток історії та культури багатьох його прикарпатських активістів було представлено до державних нагород, різних відзнак.

Василь РОМАНЮК, лауреат премії ім. І. Вагилевича, член НСЖУ


Переглядів: 346 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024