Четвер, 05.12.2024, 00:20:29

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
Архів новин
Головна » 2024 » Травень » 4 » На Прикарпатті ексгумували останки 23-річного воїна УПА Михайла Гнатюка
18:33:58
На Прикарпатті ексгумували останки 23-річного воїна УПА Михайла Гнатюка

В урочищі Полумистий, що у Микуличині, працівники комунального підприємства “Пам’ять” ексгумували останки 23-річного воїна Української повстанської армії Михайла Гнатюка з боївки “Шугая”. Він загинув у бою з енкаведистами у 1946 році.

Нову могилу облаштують неподалік місця, де знайшли останки бійця, — на подвір’ї храму Вознесіння Господнього, повідомляє Суспільне.

За словами краєзнавця Юрія Боберського, про загибель та місце поховання повстанця переповіла місцева жителька Євдокія Грицюк.

“Чорна рубаха” і 40 енкаведистів засіли під мостом. Вони зайшли до Євдокії, перед тим попросили молока. Вона їх пригостила. Вони з’їли все, що було в хаті. Розійшлися по навколишніх будинках і сказали всім не виходити з хати, не рипатися до самої ночі, навіть до ранку. Самі сіли під дорожнім мостом і чекали, за інформацією, мабуть, когось зі своїх сексотів, що будуть іти повстанці. Зробили тут засідку. Вночі, під ранок відбулася битва. Вранці вони побачили біля річки тіло одного повстанця. Підійшли до нього. Впізнали, що то був Гнатюк”, — переповідає слова Євдокії Грицюк краєзнавець Юрій Боберський.

Звістку про вбивство Михайла Гнатюка у схрон в урочищі Поляниця передала 19-річна зв’язкова Анастасія Варцаб’юк, розповідає вчитель історії Микуличинського ліцею Іван Онутчак. Повстанка та її побратим Василь Кром’янець загинули того самого дня.

“Коли Анастасія принесла звістку про загибель Михайла, боївку вже оточили. Василь Кром’янець та Анастасія наклали на себе руки”, — говорить Іван Онутчак.

Побратими Михайла Гнатюка таємно поховали його увечері. Хрести з його могили — спочатку березовий, потім залізний — зникали майже відразу після встановлення, каже краєзнавець Юрій Боберський. Потім на місці поховання висадили кущ бузку — як орієнтир.

“Просто закопали його, поставили хрест, помолилися, мабуть. Але не було ні священника, ні християнського поховання. Ніхто не міг навіть про те й думати, тому що було переслідування”, — розповідає Юрій Боберський.

Керівниця бригади пошукових робіт комунального підприємства “Пам’ять” Ольга Третьякова розповідає: ексгумувати останки бійців УПА вдається нечасто.

“Досить рідко саме повстанців, учасників визвольних змагань ми підіймаємо, досліджуємо. Завжди є якесь усвідомлення, що це — важливо. Треба для початку зрозуміти, що ці люди в 99% випадків були поховані не за будь-яким релігійним чи навіть моральним церемоніалом. І, звісно, це — важливо їх підняти й поховати з почестями, із шаною”, — каже Ольга Третьякова.

За її словами, після ексгумації останки Михайла Гнатюка почистять у лабораторії та проведуть експертизу. Згодом передадуть громаді для поховання.


Переглядів: 65 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024