Неділя, 22.12.2024, 06:21:58

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Липень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Архів новин
Головна » 2012 » Липень » 8 » Напівзруйновану обсерваторію на горі Піп Іван "законсервують"
15:28:02
Напівзруйновану обсерваторію на горі Піп Іван "законсервують"
Прикарпатський національний університет і Варшавський університет планують наприкінці липня почати роботи з консервації колишньої астрономо-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван у Івано-Франківській області.
Про це заявив ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда на парламентській асамблеї України й Польщі в Яремче в суботу, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
За його словами, під час консервації протягом року зроблять дах і створять умови для підсушування об'єкта. На ці роботи Міністерство культури й національної спадщини Польщі, Варшавський і Прикарпатський університети виділили $100 тис.
Це перший етап спільного польсько-українського проекту з відновлення обсерваторії як науково-дослідного центру для вчених і студентів двох університетів і привабливого туристичного об'єкта.
Для його реалізації університети збираються залучити грантові кошти в рамках програм транскордонної співпраці Європейського Союзу. Загальна вартість проекту $2 млн. Відновити обсерваторію планують до 28 липня 2015 року.
Як відомо, астрономо-метеорологічна обсерваторія на горі Піп Іван, або як її ще називають Білий Слон, розташована на висоті 2028 м над рівнем моря.
Після Першої світової війни в Польщі постало питання про будівництво нової обсерваторії, оскільки Варшавська втрачала здатність для астрономічних досліджень.
У 1935 затвердили проект будівництва метеорологічної обсерваторії в Карпатах, на горі Піп Іван, а влітку 1936 року почалася його реалізація.
Обсерваторію будували переважно з каменю-піщаника, будматеріали підвозили кіньми й несли на руках або спині.
Стіни обсерваторії мають 1,5 м товщини на рівні цокольного поверху й 1 м - на рівні верхніх поверхів. Споруда має 2 поверхи зі східного й 5 поверхів - із західного боку. Її дах був покритий мідними аркушами. З південної сторони була ротонда, де був телескоп.
У будівлі було 43 кімнати, включаючи конференц-залу, житлові приміщення, їдальню, кабінети, акумуляторну станцію й котельню в підвалі.
Обсерваторію врочисто відкрили 29 липня 1938 року. Після початку Другої світової війни з обсерваторії евакуювали все найбільш коштовне устаткування. У 1939 році будівля обсерваторії й залишки устаткування перейшли у власність радянської влади.
До червня 1941 року там ще проводили метеорологічні дослідження. Потім німці вивезли металеві частини астрографа до Львова. Далі приміщення занедбали.
pravda.com.ua

Переглядів: 499 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024