Науково-практичний семінар «Храм Св. Пантелеймона – монументальна пам’ятка архітектури кінця ХІІ століття» відбувся 3 квітня 2019 р. у Національному заповіднику «Давній Галич». Захід було приурочено до 825-ої річниці згадки про собор у давніх джерелах та Міжнародного дня пам’яток та визначних місць, який ми відзначатимемо 18 квітня. Його учасниками стали музейні працівники, науковці, вчителі історії. Нагадаємо, що храм Святого Пантелеймона – це єдина та унікальна пам’ятка архітектури Західної України, яка збереглася із княжих часів.
Доповіді для присутніх на семінарі виголосили науковці Національного заповідника Андрій Стасюк («Розквітлий хрест зі стін храму Св. Пантелеймона: історія однієї геральдичної традиції»), Олег Мельничук («Археологія Пантелеймонівського городища»), Марія Костик («Графіті храму Св. Пантелеймона як історичне джерело»), Андрій Чемеринський («Костел Св. Станіслава (давня церква Св. Пантелеймона) у військових планах, воєнних подіях та пам’яткоохоронній проблематиці (кін. ХІХ – сер. ХХ ст.) та Андрій Гусак, співробітник Українського державного інституту культури зі Львова, який мав виступ «Образок із життя ХІІІ ст. (до історії храму Св. Пантелеймона у Галичі). Зауважимо, що усі доповідачі використовували мультимедійний показ, а Володимир Козелківський підготував озвучену презентацію, яка висвітлила тему «Архітектури церкви Св. Пантелеймона», яку присутні із зацікавленням переглянули.
Доповіді були цікавими і змістовними, бо, як бачимо, виступаючі різнобічно підійшли до висвітлення історії храму. Загалом зазначимо, що дослідження храму Святого Пантелеймона налічує уже більше двох десятків учених, які зробили великий внесок у висвітленні його минувшини. І все ж попри це, як було наголошено наприкінці роботи семінару, ми ще мало про нього знаємо. А це означає, що є ще над чим працювати. І наступні дослідники, використовуючи нові технології, скажуть про цю найвеличнішу пам’ятку давньогалицької архітектури своє вагоме і, що важливо, нове наукове слово.
Іван ДРАБЧУК |