Неділя, 19.05.2024, 10:13:45

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2017 » Листопад » 14 » Прикарпатський краєзнавець презентував свою книгу перед львівськими вченими
17:27:40
Прикарпатський краєзнавець презентував свою книгу перед львівськими вченими

У ці осінні дні на Львівщині широко відзначали 180-річчя видання літературного альманаху «Русалка Дністрова». Й одним із пунктів запланованої програми заходів стала презентація в головному корпусі Львівського національного університету ім. І. Франка книги нашого земляка Василя Романюка «Сіймо, а збирати будем…». Відбулася вона 6 листопада – якраз у день 206-ї річниці від дня народження ідейника «Руської трійці» Маркіяна Шашкевича.

У залі зібралися студентська молодь, чимало відомих учених, письменників, мистецтвознавців, громадських діячів, представники освітніх та музейних установ, представники Львівської національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника, Наукової бібліотеки ЛНУ ім. І. Франка, Державного архіву Львівської області, Центрального державного історичного архіву України у м. Львові.

Від імені ректорату Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ, в якій колись навчалися члени «Руської трійці», привітав усіх о. Володимир Крушельницький. Відзначивши те, що й нинішнє покоління українців відчуває на собі благодатний вплив духовного спадку великих будителів Галичини, він благословив присвячений вшануванню пам’яті творців «Русалки Дністрової» цей поважний захід і всіх його учасників, а насамперед, звичайно, автора книги «Сіймо, а збирати будем…».

Василь Романюк, знаний на Прикарпатті краєзнавець, педагог, письменник-публіцист, член НСЖУ, розповів про зміст своєї книги. Про те, як працював над нею, про унікальність для читацького загалу низки документальних джерел, фотоілюстрацій, вперше опублікованих у цьому виданні. Як почули присутні, його автор спрямував вектор свого дослідження на вивчення й аналіз історико-етнографічної спадщини «Руської трійці». Об’єктом краєзнавчих зацікавлень її членів – Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича та Якова Головацького було переважно Прикарпаття. В. Романюк у своїй книзі використав, скажімо, чимало архівних документів, які стосуються відомих людей старої Галичини, записів у метрикальних книгах, зокрема села Підлисся (1784 р.), фрагменти яких збереглися у Фонді 201 (опис 4а) ЦДІА України у м. Львові. Тут також вміщено спогади старожилів, багато світлин – як із давніх, так і теперішніх часів. У Львівській національній науковій бібліотеці ім. В. Стефаника збереглися читацькі реєстри, із яких довідуємося, що саме читали члени «Руської трійці», а також фотокопії їхніх автографів. У відділі рукописів цієї бібліотеки є лист Маркіяна Шашкевича до тестя Федора Крушинського. – Ф. 142 (Шашкевич М.), лист Осипа Крушинського до Івана Левицького. – Ф. 167 (Левицькі), лист М. Шашкевича до дружини Юлії. – Ф. 142 (Шашкевич М.).Книга Василя Романюка знайомить читачів із цими та багатьма іншими архівними документами, цікавими матеріалами. Йде мова і про ще двох членів «Руської трійці» – Івана Вагилевича та Якова Головацького. Усі троє походили зі священичих родин і жили, діяли й творили в один період української історії.

“У нашому житті немає нічого випадкового, – сказав В. Романюк. – І наша зустріч так само є невипадковою. В день уродин Маркіяна Шашкевича сам Бог велів нам зібратися у цій світлій, величній залі: колись тут, у будівлі, нині Львівського національного університету ім. І. Франка, проходили сесії Галицького сейму. Власне, я подав її зображення та прорис засідання «Головної Руської ради» в 1848 р. у Львові на сторінках презентованої книги.

Автор нового видання із вдячністю згадав усіх, хто спричинився до його появи. Книга побачила світ завдяки фінансовій підтримці голови Львівської обласної партійної організації ВО «Батьківщина», доктора юридичних наук, професора Михайла Цимбалюка, який у своєму виступі сказав:

“Василь Романюк ретельно працював в архівах Львова і вишукав чимало цікавих деталей, що досі були невідомими для цілої плеяди науковців, про діяльність «Руської трійці» та її засновника Маркіяна Шашкевича. Автор книги «Сіймо, а збирати будем…» залучив і керівництво, викладачів та студентів університету до спільної праці над збором матеріалів до неї. Із розділу “Маловідомі сторінки життя членів «Руської трійці»” довідаються про історичні реалії життя Галичини і галичан у XІX столітті і сучасні читачі, і наші нащадки. Так, про членів «Трійці» – цих звичайних і водночас особливих галичан – мають знати і майбутні покоління українців. Презентоване видання – це книга-дискусія, яка ще раз засвідчує, що не можна припиняти пошук нових фактів у нашому минулому – великій історії України.

Модератором презентації був доцент кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси ЛНУ Михайло Чорнопиский. Він розповів про поширення ідей «Руської трійці» на терени всієї України і відзначив неабиякий внесок Василя Романюка в дослідження саме цього пласту української минувшини, літератури й духовності, те, що в автора книги «Сіймо, а збирати будем…» дослідницький інтерес тісно поєднується із просвітницьким. На думку вченого, такі книги потрібно видавати більшими тиражами, аби максимально популяризувати в нашому суспільстві об’єктивний погляд на українську історичну науку та культуру.

Книгу «Сіймо, а збирати будем…» її рецензент, проректор з науково-педагогічної роботи ЛНУ професор Ярослав Гарасим, оцінив як вагомий внесок у літературознавство й історичні дослідження:

“Любов до української історії, до пізнання істини втілилася не тільки в цій, а й у багатьох інших працях Василя Романюка, зосібна тих, які він присвятив рідній Богородчанщині, прикарпатському краю. Завдяки таким працям ми не втрачаємо своєї національної опори і вибудовуємо надійну гуманітарну сферу, яка нині надзвичайно потрібна нашій державі. Презентацією ж видання «Сіймо, а збирати будем…» продовжено низку заходів про відомих діячів національного відродження на західноукраїнських землях, які вже відбулися в нашому навчальному закладі, як-от, лекція відомого мовознавця Міхаеля Мозера про «Руську трійцю» і мовне питання в Галичині”.

Надалі представлення нової книги перейшло у формат дискусії на літературознавчу та історичну теми. Про окремі висліди власних досліджень життя і творчості членів «Руської трійці» розповів і висловив міркування щодо презентованого видання ще один його науковий рецензент – заслужений професор Львівського національного університету ім. І. Франка, завідувач кафедри економічної і соціальної географії, академік Академії вищої школи України та Української екологічної академії Олег Шаблій. Він поділився спогадами про своє навчання у Бережанській гімназії, альма-матері Маркіяна Шашкевича, та про свої дослідницькі мандри дорогами очільника «Руської трійці».

Літературно-музична композиція «Спомин Маркіяна

З великим зацікавленням сприйняла аудиторія виступи прибулого на презентацію з Івано-Франківська Івана Вагилевича – праправнука члена «Руської трійці» – поета Івана Вагилевича, а також львів’янки Ірини Дутковської – праправнучки Йосипа Крушинського, який доводився рідним братом дружини Маркіяна Шашкевича Юлії. Іван Дем’янович та Ірина Миронівна зібрали чимало архівних матеріалів і книг місцевих краєзнавців про свої родини. До речі, в селі Ясені Рожнятівського району поруч із пам’ятником Іванові Вагилевичу міститься його музей, під який віддав власну хату поетів праправнук Іван Дем’янович Вагилевич. Він уже має великий досвід наполегливої співпраці з владою щодо вшанування пам’яті одного зі співзасновників «Руської трійці», про який оповів на презентації книги «Сіймо, а збирати будем…». Слова вдячності її авторові мовив академік Володимир Іванишин, родовід якого бере початок від о. Романа Авдиковського – діда Маркіяна Шашкевича по материнській лінії – і веде до прабабусі Стефанії Купчинської…

За словами заступника директора Державного архіву Львівської області Галини Кордіяки, книга Василя Романюка «Сіймо, а збирати будем…» має велике культурно-освітнє значення для популяризації шашкевичезнавства в Україні та за її межами:

“Засновники гуртка «Руська трійця» – то наші земляки, цих людей ми за покликом душі й велінням серця маємо шанувати і поважати, бо вони – будителі народного духу, просвітителі українського народу. З іншого боку, члени «Трійці» обрали як своє життєве і громадянське кредо: «Йти в народ… вчитись у нього мудрості»”.

На завершення презентації книги її автор Василь Романюк нагадав, що «Сіймо, а збирати будем…» – то теж слова членів «Руської трійці», які нині є девізом навчально-виховного процесу в багатьох загальноосвітніх школах, гімназіях, ліцеях та вищих навчальних закладах України:

“Ці воістину геніальні слова будителів Галицької землі ми нині маємо адресувати учням, їхнім батькам, наставникам, усім українцям-патріотам, кому не байдужа доля України та її народу. Для мене буде високою нагородою за творчу працю, якщо читач знайде у книзі «Сіймо, а збирати будем…» нове зерно правди про «Руську трійцю» й галицькі реалії того історичного періоду, в якому вона діяла”.

Студенти-філологи ЛНУ ім. І. Франка подарували присутнім на представленні нового видання літературно-музичну композицію «Спомин Маркіяна», приурочену до 206-ліття Апостола українського слова в Галичині, а також до 180-річчя появи альманаху «Русалка Дністровая».

Того ж дня книгу «Сіймо, а збирати будем…» було презентовано і у Львівській духовній семінарії Святого Духа з благословення її ректора, отця-доктора Ігоря Бойка. Перед духовенством та семінаристами виступили автор книги Василь Романюк, праправнук будителя Галичини Іван Вагилевич та літературний редактор видання Іван Гаврилович, котрий також прочитав семінаристам і священикам вірші патріотичної і духовної тематики зі своєї нової поетичної збірки «Поміж землею і Небом».

Михайло ПОСІЧАНСЬКИЙ


Переглядів: 381 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024