Четвер, 21.11.2024, 18:10:00

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2017 » Серпень » 17 » Реставрують двері у будинку колишньої Станиславівської гімназії
20:54:07
Реставрують двері у будинку колишньої Станиславівської гімназії

Будинок колишньої Станиславівської української гімназії на вулиці Шевченка, 44 отримає не лише відреставрований фасад. Будуть оновлені його старовинні дерев`яні двері, яким 108 років.

Автентичні двері з давної міської камениці зняли координатор громадської ініціативи "Франківськ Який Треба Берегти" Марія Козакевич з майстрами столярної компанії "Хіта". Двері забрали на збереження і на реставрацію, повідомила Марія Козакевич.

Власне громадська активістка запропонувала мешканцям будинку зберегти історичні двері у пам’ятці (номер 385-іф у реєстрі пам’яток місцевого значення). Вони перекосилися і висіли на одній петлі після того, як була зроблена спроба взятися за реставрацію фасаду будинку. Хто саме зламав двері і спотворив їх планками та цвяхами, точно встановити неможливо. Мешканці будинку кажуть, що в такому стані двері залишили майстри.

"Ми найбільше переживаємо, що двері може будь-хто зняти – просто вкрасти. А це дуже ціна річ. Тому хочемо їх зберегти. І знайти спосіб реставрувати. Люди, які живуть у будинку, нашу ідею підтримали і погодилися тимчасово віддати нам двері", – розповідає Марія.

За її словами, сьогодні міський голова Руслан Марцінків пообіцяв профінансувати реставрацію дверей колишньої Станиславівської української гімназії.

"На цей час робляться документи для реставрації фасаду пам'ятки. Двері, безумовно, входять в реставраційне завдання. Реставрацію будинку профінансують за відповідною міською програмою. Наразі вже завершили виготовлення проектної документації і вона проходить експертизу. Наступний крок – замовлення робіт в системі "Прозорро", – пояснив начальник відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак.

Нагадаємо, два місяці тому фасад будинку на Шевченка, 44 вбрали у риштування. Але незабаром їх розібрали. Тоді чутки про скасування реставрації спростувала представник патронатної службиХристина Костирко. Вона повідомила, що то був підготовчий етап – для проведення реставраційних робіт було зроблено заміри та обстеження будівлі. Також взяли пробу штукатурки.

Довідково: Триповерхова кам'яниця із скульптурами на Шевченка, 44 – колишня Українська державна гімназія, тепер – житловий будинок.

У 1905 році на вимогу української громадськості австрійський уряд дав згоду на відкриття Станіславської української гімназії. Першим та довголітнім директором був призначений Сабат Микола. Спочатку вона розміщувалася в орендованому приміщенні на теперішній вул. Січових Стрільців, 26, а з 1908 – на вул. Липовій (Шевченка, 44). Закрита радянською владою у 1939 р. та була перетворена в середню школу.

В гімназії викладав відомий художник, колишній офіцер УСС Осип Сорохтей.

У гімназії навчались: Олекса Гірник, що в 1978 р. вчинив акт самоспалення на Тарасовій горі на знак протесту проти русифікації України (на фасаді встановлена меморіальна дошка), композитор Анатолій Кос-Анатольський, художники Григорій Смольський, М. Зорій, письменник Святомир Фостун, діячі ОУН-УПА Степан Ленкавський (встановлена меморіальна дошка), Дмитро Клячківський та інші відомі діячі.


Переглядів: 408 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024