Неділя, 24.11.2024, 02:17:45

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Листопад 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
 
Архів новин
Головна » 2020 » Листопад » 1 » РЕТРО: Як у Станиславові оцет виробляли
19:15:41
РЕТРО: Як у Станиславові оцет виробляли

Перша фабрика оцту в Станиславові відкрилася в червні 1897 року, і її власником був магістр фармації Антоній Стшемецький. Пізніше фабрика змінила власника – ним став А. Шапіра – пише “Західний кур’єр“.

На жаль, ми не знаємо, коли саме він заволодів підприємством, але маємо певні припущення щодо його особи. На зламі ХІХ і ХХ століть на Львівщині досить відомим був Альтер Шапіра – купець і громадський діяч. Певний час він навіть займав посаду заступника бургомістра Бродів. У 1912 році Альтер Шапіра помер. Можливо, саме він був другим власником першої станиславівської фабрики оцту. Івано-франківський художник і колекціонер Орест Кузів має цінний раритет – пляшку з-під оцту, виготовленого на першій станиславівській фабриці оцту, коли нею володів А. Шапіра.

У 1901 році в Станиславові відкрилася ще одна оцтова фабрика Давида Русмака. В 1905 році, коли підприємство зареєстрували у Львівській промисловій палаті, в нього вже був інший власник – Бері Русмак, можливо, син засновника. На початку ХХ ст. в Галичині діяла Спілка виробників оцту, яка захищала інтереси представників галузі й боролася з підробками оцтової продукції. У 1902 році Спілка виробників оцту через пресу застерігала споживачів, що на місцевих ринках з’явився підроблений оцет, який, власне кажучи, й не був справжнім оцтом, а оцтовою есенцією, розбавленою водою. Ця рідина була шкідливою для здоров’я, бо містила забагато оцтової кислоти, тоді як справжній оцет містив її не більше 20%.

У міжвоєнний період одним з найбільших виробників оцту в Станиславові був Торгово-промисловий дім «Ціринг і Син», який, крім оцту, виробляв також інші рідини та хімікалії для побутових потреб.


«Аптечна газета» від 20 червня 1897 р. ,газета «Кур’єр львівський» від 8 січня 1912 р.
Підготувала Олена БУЧИК


Переглядів: 223 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024