Важко уявити, як сильно змінився наш світ за останні сто років. Навіть прогноз погоди сторічної давності сучасній людині нелегко зрозуміти.
Газета «Кур’єр станиславівський» у лютому 1907 року повідомила про температуру в найближчих гірських містечках:
«Згідно з урядовими телеграмами, що надійшли до місцевої колійової дирекції, 13 числа цього місяця в наших горах було набагато тепліше, ніж у Станиславові.Тоді, коли в місті ми мали мінус 21 градус Реомюра, в Делятині було -15° R, в Надвірній -18° R, у Ворохті -20° R. Однак найтепліше було у Яремчі, де термометр тієї самої пори показував 12° R».
На початку ХХ ст. для вимірювання температури найчастіше використовувалася температурна шкала, запропонована в 1730 році французьким вченим Рене Антуаном Реомюром. Шкала Цельсія була менш поширеною, хоч багато термометрів того часу показували температуру одночасно і за Реомюром, і за Цельсієм. Один градус Реомюра (1°R) дорівнює 1,25°C. Тому шляхом нескладних підрахунків можна дізнатися, що в Станиславові тоді було приблизно – 26°C, в Делятині -18, у Надвірній – 22, у Ворохті -25, а у Яремчі -15.
Прогнози погоди в тодішньому Станиславові ніхто не складав, хоч метеорологічні спостереження в Галичині велися ще з другої половини XIX ст. Зате місцева преса регулярно друкувала «віщування» німецько-австрійського вченого Рудольфа Фальба (1838-1903).
Однак ці прогнози були не дуже точними, до того ж Фальб особливо любив передвіщати різноманітні бурі, урагани та інші екстремальні ситуації. Тому мешканці міста ставилися до цих прогнозів з обережністю й часто їх критикували.
Газета «Кур’єр станиславівський» від 17 лютого 1907 р.
Олена БУЧИК |