Однією з найошатніших будівель нашого середмістя є кам’яниця Гаусвальда, розташована за сучасною адресою вул. Незалежності, 11 – пише “Західний кур’єр“.
Перед Першою світовою війною її збудував німець Карл Гаусвальд, який володів ковальською майстернею і крамницею металевих виробів. Особливою гордістю власника була вежка на даху, що, за чутками, була унікальною через мідний купол, за який Гаусвальд виклав солідну суму.
Щодо того, куди ж поділася вежка, є різноманітні версії. Начебто під час Першої світової війни її демонтували росіяни, а мідь пустили на переплавку для оборонних потреб. За легендою, Гаусвальда так вразило знищення його улюбленої вежки, що він з відчаю наклав на себе руки.
Однак цій легенді суперечить фото з 1920-х років, де чітко видно, що вежка на кам’яниці є. За другою версією, вежка зруйнувалася під час вибуху зброї, яка зберігалася на стриху. Проте є ще й третя версія – вежка згоріла під час пожежі, і її не стали відбудовувати.
За повідомленнями преси, 19 травня 1933 року о шостій ранку на стриху кам’яниці Гаусвальда спалахнула велика пожежа, яка невдовзі огорнула більшу частину будинку. До порятунку кам’яниці відразу ж приступили аж дві пожежні служби – міська і добровільна пожежна служба залізниці. Спільними зусиллями пожежники локалізували вогонь і не дали йому перекинутися на сусідні будівлі, але кам’яниця Гаусвальда суттєво постраждала. Вогонь повністю знищив помешкання на четвертому поверсі, а також стрих і дах. Причину запалювання встановити не вдалося.
Газета «Хвиля» від 22 травня 1933 року.
Підготувала Олена БУЧИК |