На початку ХХ ст. великим успіхом у мешканців Станиславова користувалися концерти військових оркестрів. Очевидно, військові музиканти були справжніми майстрами своєї справи.
Проте, як публіка поспішала на концерт у міському парку, повідомляє місцева преса:
«Концерт має відбутися о шостій годині пополудні. До парку поспішають тлуми людей, неначе до якогось святого місця, де відбуваються дива. Вони сунуть пішки, у фіакрах, на роверах і в автомобілях. Всі нарядно вбрані, неначе налаштовані на участь у конкурсі вбрань, зачісок і капелюшків. Тітоньки, бабці та мамусі – це форпост. Чоловіки, переважно огрядної статури, замикають їхні ряди. А потім іде головна армія – рожевощокі Зосі, Марічки та Ганнусі. Дівчата йдуть, кидаючи навкруги зацікавлені погляди. Фіакри їдуть переповнені. В одному з них – п’ятеро студентів, що скинулися по вісім галерів. Вони голосно розмовляють і шлють поклони то в один, то в інший бік. Наступний фіакр щільно набитий гімназистами. На їхніх комірах сяють золоті й срібні нашивки. Далі їдуть розпашілі пані у двокінному екіпажі. Всі поспішають на концерт…».
Особливим успіхом користувалися виступи оркестру 58 полку піхоти під керівництвом капельмейстера пана Шміда. Зазвичай музиканти віддавали перевагу класичній музиці, часто грали музичні уривки з популярних п’єс. Ці концерти нерідко були благодійними – виручка з них згодом передавалася місцевим доброчинним товариствам. Глядачі платили близько 50 галерів з особи, що було зовсім небагато за такий високомистецький захід.
Концерти військових оркестрів у теплу пору року відбувалися не лише у парку, а й на Валах. В холодну погоду музикою можна було насолодитися в театральній залі, залі польського «Сокола» (тепер площа Міцкевича, 2) чи у залі міського казино (тепер вул. Незалежності, 12).
«Газета «Кур’єр станиславівський» від 23 серпня 1908 року.
Олена БУЧИК |