П`ятниця, 24.05.2024, 19:18:49

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Архів новин
Головна » 2022 » Травень » 19 » Сина судді Калуського повітового суду Вікентія Микласевича хрестив Михайло Грушевський
15:01:24
Сина судді Калуського повітового суду Вікентія Микласевича хрестив Михайло Грушевський

Історія Калуша є не менш цікавою, якщо її досліджувати через призму діяльності певної когорти людей.

У міжвоєнний період, коли українська державність була втрачена, а польський окупаційний уряд активно провадив політику полонізації та різноманітні утиски за національною ознакою. Місцеве населення, не бажаючи миритися з даною ситуацію, активно гуртувалося у політичні партії, культурні організації, економічні товариства, для захисту своїх прав та свобод.

Як відомо, провідниками громадсько-політичного та культурно-просвітницького руху виступала еліта тогочасного суспільства — українська інтелігенція. Невід’ємною складовою такої інтелігенції були українські правники. На теренах Калущини місцеві адвокати засновували свої канцелярії та надавали фахову правову допомогу. Поряд із цим їхні канцелярії були центром національно-культурного життя міста, інформують "Вікна" з посиланням на пресслужбу Калуського міськрайонного суду.

Крім адвокатської практики, особливу увагу до себе привертає діяльність калуських суддів, які поряд із своєю професійною роботою щодо здійснення правосуддя у Калуському повітовому судді (після судової реформи 1928 року — Калуському гродському суді), активно займались просвітницькою діяльністю. Мова йде про суддів Степана Гладишовського та Вікентія Франца Микласевича. Саме через свою громадську діяльність судді зазнали переслідувань з боку польської влади та були змушені пізніше покинути суддівську роботу.

Вікентій Франц Микласевич народився 2 грудня 1886 року у містечку Болехові Долинського повіту. Майбутній суддя здобував освіту у Стрийській гімназії та Віденському університеті, закінчивши правничі студії.

У 1913 році Вікентій одружується із Ольгою Левицькою, яка походила із священичого роду Левицьких. Мати Ольги — Кароліна Олімпія Вояковська була рідною сестрою Марії Грушевської, дружини голови Центральної ради Михайла Грушевського. У часи Першої світової війни Вікентій служив в австрійській армії, а Ольга займалася харитативною працею, доглядала поранених.

Після проголошення Західноукраїнської Народної Республіки та початку функціонування судової системи, постала нагальна потреба у наборі суддів. При цьому Вікентія Микласевича призначає Державний Секретаріат Судівництва на посаду судді у Бурштиський повітовий суд. Через деякий час сім’я Микласевичів переїжджає до Калуша. У них народжується син Олександр-Всеволод, якого охрестив парох села Загір’я. Хресними батьками у таїнстві хрещення були відомий громадський та політичний діяч Михайло Грушевський та Людмила Савицька.

13 листопада 1920 року Міністр юстиції Польської республіки виніс подання про призначення Вікентія Франца Микласевича на посаду судді у Калуський повітовий суд. Крім виконання своїх повсякденних обов’язків судді, Вікентій активно займається громадською діяльністю.

По закінченню Великої війни місто Калуш зазнало багато лиха, велика кількість місцевих кам’яниць була зруйнована. Найперше у місті було відновлено філію товариства "Просвіти", чималих зусиль до чого доклав Вікентій Микласевич. Він же очолив її. Його дружина Ольга також активно брала участь у культурно-просвітницькому житті міста, належала до "Товариства українських жінок".

Зусиллями національно свідомої громади Калуша, культурне життя міста помалу відроджувалося. Так, станом на 30 червня 1926 року до філії Калуської "Просвіти" належало 14  відновлених читалень із трьома домами, 12-ма бібліотеками з 376-ма книжками, 10-ма аматорськими гуртками, хором, 79-ма членами ирвариства і 847-ма членами читалень.

Відродження українського культурного духу по містах і селах Східної Галичини не могло не насторожувати керівництво Польської республіки.

Польська окупаційна влада, захопивши західноукраїнські землі, почала проводити жорстку політику полонізації та асиміляції місцевого населення. Такі репресії викликали посилення національно-визвольного руху, який проявляв себе у різних формах диверсій, саботажу, підпалів маєтків та терористичних актів.

2 вересня 1926 року відбулося засідання Виділу у Калуській філії "Просвіти", на якій Вікентій Микласевич подав заяву про припинення свого головування філією. Даний лист був направлений 25 вересня цього року до Головного Виділу товариства "Просвіти" у Львові. Причиною відмови від керівництва Калуською "Просвітою" суддя вказувався наказ Президії Апеляційного суду у Львові, у якому зазначалося, що його громадська діяльність дає підстави підозрювати його в антидержавній діяльності. Розповідаючи про цю ситуацію у часописі "Діло", дописувач підсумував досить лаконічно:

"Погано з державою, коли їй загрожує діяльність членів просвітніх товариств".

У вересні 1930 року окупаційна влада розпочала акцію "пацифікації" (умиротворення) українських земель. Масштабність цього заходу вражає, для його проведення було залучено 17 рот поліції, 10 ескадронів кавалерії та інші поліцейські відділи.

Умиротворення місцевого населення набувало характеру відвертого знущання, яке супроводжувалося грабежами та знищенням майна. Згідно з офіційними, як правило, дуже заниженими даними, у Східній Галичині проведено 5195 обшуків у приватних будинках і приміщеннях українських інституцій.

На Калущині у вересні -жовтні 1930 року не було акцій саботажу, спрямованих проти польських властей. Щоправда, як зазначає тодішня преса, згоріла стодола дідича Дзєдушицького у Станьковій. Однак слідство як таке поліція не проводила, оскільки не було інформації, що підпал стодоли стосується політичного саботажу. Лише єдине польське видання "Слово Польське" записало підпал на рахунок "українських саботажистів".

Виступаючи із доповіддю у польському сеймі, депутат Остап Луцький констатував появу у народі "глибоко захованого бажання помсти, завдяки польській пресі зросла й ненависть до українців серед польського населення". Депутат також стверджував, що ані військо, ані поліція не шукали саботажистів, тільки мордували людей зазначених у готових списках, в основному — провідників культурних та господарських установ.

У Калуському повіті акції "пацифікації" розпочалися 26 вересня 1930 року. Вони супроводжувалися обшуками та арештами. Такі заходи були проведені в адвокатів: д-ра Воробця, д-ра Коритовського, д-ра Сохацького, д-ра Аронця, директора банку Бариша. У приміщенні філії Калуської "Просвіти" також були проведені обшуки. По ревізії забрано на постерунок д-ра М. Воробця із його дружиною, д-ра Коритовського, І. Аронця, Ф. Біленького, А. Возняка, пластунку Т. Рубчак.

У післяобідній час у цей же день проведено обшуки у помешканнях та за місцем роботи суддів Вікентія Микласевича та Степана Гладишовського, після яких судді були заарештовані.

Арешт двох калуських суддів мав чималий резонанс у тогочасному суспільстві: про нього писали, як польська та і українська преса. Так, польська газета "CHWILA" вийшла 30 вересня 1930 №4136 під заголовком "Арештовано двох суддів за контакт з УВО". Стаття інформувала, що у період 26-28 вересня цього року у Калуші було заарештовано 13 осіб за зв’язки із забороненими організаціями "Пласт" і "Українська військова організація". Серед затриманих були судді Вікентій Микласевич та Степан Гладишовський, яких затримано на підставі письмового дозволу Апеляційного Суду у Львові відповідно до ст. 81 Закону про Суди та ухвали Дисциплінарного Суду при Апеляційному Суді. Усі заарештовані були конвойовані залізницею у Станиславівську тюрму.

Через деякий час з 13 арештованих вийшли на волю судді С. Гладишовський, В. Микласевич, д-р. І. Аронець, С. Чорпітова, Д. Посацька, Мацолівна, Рубчаківна, Ф. Біленький, Мацола і Микитка — отже 10 осіб. В ув’язненні залишалося троє: Козоріс, Кушлик і Скрутівна. З випущених на волю одні були під вартою два дні, інші — три. Калуські судді відповідно до рішення дисциплінарного суду були відстороненні від виконання своїх посадових обов’язків до закінчення карних проваджень.

Два роки тривали кримінальні провадження про обвинувачення калуських суддів в антидержавній діяльності. Проте слідство не довело вину ні Микласевича, ні Гладишовського. Перед Найвищим Судом у Варшаві, який одночасно був касаційною інстанцією та дисциплінарним судом працівників суду, калуські судді довели свою невинуватість.

Незважаючи на те, що вина Микласевича і Гладишовського не була доведена і, фактично, вони були невинні, їм так і не дозволили повернутись на своє попереднє місце праці у Калуський повітовий суд. 10 березня 1932 року Міністр юстиції Польської республіки рекомендував, а президент Польщі виніс указ про переведення Вікентія Франца Микласевича на посаду судді в Островський гродський суд коло Познані. Проте Вікентій не погодився на таку позицію та покинув суддівську роботу.


Переглядів: 171 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024