Середа, 11.12.2024, 02:13:22

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Вересень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Архів новин
Головна » 2014 » Вересень » 5 » «Текла кровця по Вкраїні»
20:42:15
«Текла кровця по Вкраїні»

Під такою назвою вийшла книжка відомого краєзнавця Михайла Паньківа у видавництві Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника в серії «Бібліотека журналу «Краєзнавець Прикарпаття». Це збірник топонімів, легенд, переказів і пісень про татарські напади на Прикарпаття з середини XV ст. до початку XVIII ст. Вони є народною пам’яттю, котра тривожно б’є на сполох і сьогодні, коли нахабні сусіди вирішили захопити багаті українські землі.
Наші предки вперто і небезуспішно протистояли татаро-монгольській навалі. Жорстокість нападників закарбували у народних піснях і переказах як засторогу для наступних поколінь і нагадування про готовність завжди бути на сторожі рідної землі.
Перший раз татаро-монгольська орда, пройшовши через Карпати у 40-х роках XIII ст., підкорила Малопольщу та Угорщину. Тоді було знищено Галич, Коломию, Снятин, Тисменицю, Тлумач, інші міста й багато сіл. 1450 року орда знову спустошила прикарпатські міста і села. Якщо південні кордони України починаючи з XV ст. охороняли запорізькі козаки, то Червона Русь (як у середньовіччі називали галицькі землі) була майже беззахисною. У книжці перераховано всі напади ординців на наші землі з переліком битв та спалених міст і сіл. Особливо потерпали від нападів Городенківщина, Снятинщина та Косівщина, де зберегли найбільше усних пам’яток про лихоліття тих часів.
Загарбники спалювали цілі села й міста, а людей забирали у рабство. Француз Шевільє д’Арвію, який у другій половині XVII ст. подорожував Близьким Сходом та Єгиптом, побачивши в місті Смирні полонених, яких вели до Каїра, записав у щоденнику: «Більшість цих невільників була з України або з козацької землі. Багато серед них жінок, молодих дівчат заздро бережуть євнухи, але я мав змогу розмовляти з деякими з них по-французьки(!). Вони благали мене викупити їх, бо хотіли зберегти віру, в якій родилися. Ця віра грецька. Серце моє розривалося, коли я бачив християн, яких вели на торговицю, як худобу».
Але чоловіки відплачували за рабство своїх жінок і доньок. Сміливці не лише з Січі, а й навіть з Галичини ходили на турецькі землі і, крім всякого добра, приводили додому турецьких дівчат. Приміром, дружина письменника Марка Черемшини Наталія Семенюк розповідала, що її прабабця була турецькою полонянкою, з якою одружився прадід.
Не переповісти всіх легенд, поданих у книжці. З неї ви дізнаєтесь, чому татари і турки перестали нападати на Нижній Вербіж Коломийського району, в яких місцях Прикарпаття з-під землі дзвонять церковні дзвони, і де запалися під землю монастир і церква, ховаючи людей від загарбників, де поселилися монахи Києво-Печерського монастиря та які населені пункти походять від татарських слів.
Книжку М. Паньківа можна знайти у краєзнавчому відділі Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка.

Любов ТУРЕЛИК


Переглядів: 560 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024