Субота, 25.05.2024, 01:33:05

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2020 » Вересень » 3 » У Івано-Франківську хочуть створити музей стародруків – деяким понад 500 років
20:40:48
У Івано-Франківську хочуть створити музей стародруків – деяким понад 500 років

У бібліотеці Івано-Франківської академії Івана Золотоустого зберігають унікальну збірку стародруків, окремим із яких – понад 500 років.

Ці старовинні видання – із колекції Андрея Шептицького. На початку 20-го століття він передав їх духовенству Станиславова, чітко прописавши обов’язки читачів і бібліотекарів, та умови зберігання літератури, йдеться у сюжеті Канал 402.

«Андрей Шептицький подарував Станиславівській єпархії свою власну бібліотеку великої вартості, – говорить Іванна Стрихар директор бібліотеки Івано-Франківської академії Івана Золотоустого. – За документом вказано, що кількість книг становила 3871 примірник. Також в документі додано, що ще було 3600 волюменів – це пергаментні сувої».

Пергаментні сувої зникли у радянські часи. Не дорахувалися бібліотекарі і частини книг. Та все ж левова частка фонду збереглася. Нині у колекції – майже три тисячі стародруків. Найбільш унікальні – інкунабули – видання, створені від початку книгодрукування до 1500-го року.

Більшість видань – релігійного спрямування: святе письмо, часослови, твори отців церкви. Щоб прочитати їх, знадобиться допомога мовознавців.

«Переважно всі книги латинню, але зустрічається старогрецька, готична латинь, – розповідає Іванна Стрихар. – їх перекладати важко, бо інкунабули не містили титульної сторінки. Інформацію про книги ми знаходимо на останній сторінці в колофоні, якщо вона збережена. Там має бути прописано назву книги, про що вона та рік видання».

У цій бібліотеці, кажуть науковці, можна написати не одну дисертацію. Оскільки кожна книга – унікальне джерело для досліджень. Тому хочуть оцифрувати стародруки.

У перспективі науковці хочуть створити міні-музей із стародруками, щоб показувати їх під час екскурсій. Втім, для цього необхідно організувати відповідні умови, адже зберігати ці раритетні видання можна лише за певної температури та вологості, тож поки що стороннім відвідувачам до книгосховища – зась.


Переглядів: 186 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024