Головна » 2021»Жовтень»24 » У Калуші розпочали будівництво каплиці на військовому цвинтарі часів Першої світової
18:57:46
У Калуші розпочали будівництво каплиці на військовому цвинтарі часів Першої світової
23 жовтня на території старого кладовища в житловому масиві "Височанка" розпочалося будівництво військової каплиці.
Ідею подав краєзнавець Андрій Шутяк, який досліджує період Першої світової війни та знаходить у австрійських архівах інформацію про загиблих і похованих у Калуші.
Раніше в коментарі "Вікнам" директор КП "Ритуальна служба" Олександр Коваль зазначав:
— Багато людей приходить, а немає де помолитися чи свічку запалити. Тому збудуємо невеличку військову каплицю.
Саме йому належить проєкт каплиці. Кошти на будівництво виділили меценати, прізвища яких будуть викарбувані на меморіальній таблиці.
Двоє краєзнавців відчищають хрести на військовому похованні від моху, лишайників, миють, згодом — оброблятимуть ґрунтовкою і покриватимуть фарбою. Як відомо, на військовому цвинтарі в Калуші розчистили 70 хрестів та ідентифікували прізвища загиблих.
Серед похованих тут — представники австрійської, німецької і російської армій. До речі, останні були військовополоненими і виконували на Калущині різні громадські роботи. Чимало з них померли від холери.
Близько 40% інформації про похованих вдається ідентифікувати за допомогою військових архівів. Адже тут, на відміну від написів на хрестах, збереглися і дата та місце народження та причина смерті, розповідає Андрій Шутяк.
У соцмережі краєзнавець створив сторінку «Калушани в Першій світовій війні. Kalush (Kałusz) in the First World War», де частково оприлюднює інформацію про похованих на калуському військовому цвинтарі.
Повну інформацію Андрій Шутяк планує викласти на спеціальному сайті про Калуш у Першій світовій війні.
Довідка. Військовий цвинтар у Калуші було закладено 1926 року. Тут перепоховали жертв Першої світової війни з усього Калуша. Одне з найбільших поховань було біля нинішньої міської лікарні на вулиці Каракая, де діяв військовий шпиталь.
На черзі — реставрація на старому кладовищі надгробків відомих калушан, які зруйновані часом і вандалами.
— Хочеться їх відремонтувати і привести кладовище до ладу. Стежки присипати, вирізати кущі, дерева. Зрозуміло, що власними силами все не зможемо зробити, бо працівників в ритуальній службі не так багато. Будемо залучати волонтерів і оплачувати їхні послуги. Частину коштів витратимо на придбання інвентаря: інструментів, будівельних засобів, бетономішалок і всього, що потрібно для ремонту, — запевняє директор КП «Ритуальна служба».
Раніше калушани відреставрували хрест на могилі німецького солдата 329-го піхотного полку.
Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю!
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження).
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі.
Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.
Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.