Неділя, 19.05.2024, 18:56:17

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2017 » Червень » 24 » У Калуші знайшли архівні документи про родину Фельчинських та похресника Михайла Грушевського
23:41:47
У Калуші знайшли архівні документи про родину Фельчинських та похресника Михайла Грушевського

У Калуші віднайшли цінні історичні документи, які стосуються родини знаменитих дзвонарів Фельчинських та видатного історика Михайла Грушевського. Так, згідно записів у метричній книзі, Казимир Фельчинський одружувався двічі, тож, існують дві лінії його родоводу. А Михайло Грушевський став хресним батьком калушанина Олександра Микласевича. Днями документи з Калуського відділу ДРАЦС передали до музею дзвонів.

У кабінеті начальника Калуського відділу ДРАЦС Ірини Очкур на столі — розгорнуті просто велетенські метричні книги. Каже: саме з упорядкування цих книг і почалася вся історія.

Ірина Очкур розповідає:

У 1995 році, коли я тільки прийшла на роботу в ДРАЦС, метричні книги потребували опису. Під час цієї роботи я перегортала кожну сторінку. Не можу сказати, що записи про Михайла Грушевського чи Казимира Фельчинського кинулися одразу увічі. Остаточно ми переконалися у тому, що Калуш відвідав саме «той» Михайло Грушевський, коли Олександр Микласевич приїхав до нашого відділу, щоб скопіювати запис у метричній книзі.

 

Нащадки Фельчинських

Ірина Очкур каже:

У метричних книгах ми знайшли інформацію про Казимира Фельчинського, який був двічі одруженим. Вперше — у 1921 році, вдруге — у 1927 році. У записі від 1921 року йдеться про те, що Казимир Фельчинський — «спів властитель» ливарні дзвонів. Отже, був і інший співвласник. У записі від 1927 року вже зазначено, що Казимир Фельчинський був фабрикантом дзвонів. На реєстрації шлюбу у 1921 році був Людвіг Фельчинський.

Нині у Хотіні проживає Михайло Фельчинський. За словами головного спеціаліста з розвитку туризму управління економіки Калуської міськради Віктора Павліва, чоловік дуже гарно малює, а в нього на подвір’ї ще досі є залишки печі, у якій Михайло Фельчинський відливав дзвони.

Коли Казимир Фельчинський одружився вдруге, з’явилися дві лінії родоводу, які можна відстежувати, — каже Ірина Очкур.

Таке дослідження вже здійснила учитель ЗОШ №4 Світлана Загребельна.

Похресник Грушевського

Інші, не менш цікаві документи, стосуються відомого історика Михайла Грушевського. Ірина Очкур акцентує:

Була інформація про те, що Михайло Грушевський є хресним батьком калушанина Олександра Микласевича. Однак, потрібно було з’ясувати, чи це справді саме «той» Михайло Грушевський — чи міг він у цей час перебувати у Калуші.

Олександр Микласевич народився у 1918 році на Загір’ї. Проте запис у метричній книзі зроблено лише у 1925 році. Ірина Очкур припускає, що калушанина тоді могли хрестити і саме тоді Михайло Грушевський став хресним батьком.

Похресник Грушевського — Олександр Микласевич — приїжджав разом із дружиною до Калуського відділу ДРАЦС. Чоловік мав при собі дозвіл від Мін’юсту на фотокопіювання запису у метричній книзі. Олександр Микласевич проживав у Львові, хоча його родичі — із Калуша.

Хто такі Микласевичі і чому Михайло Грушевський став хресним батьком для їхнього сина? Як уже повідомляли «Вікна», сім’я Микласевичів жила активним громадським життям. Вікентій Микласевич організував філію товариств “Просвіти” та “Опіки над інвалідами”. Ольга Микласевич належала до “Товариства українських жінок”. Згодом вона це товариство очолила. Родина виховувала трьох дітей — Олега, Ксенію та Олександра. Олександр Микласевич був непересічною людиною.

Колишній директор музею-оселі родини Івана Франка Лідія Іваницька, яка була знайома із хрещеником Грушевського, пригадує:

Дуже поважний чоловік. Приїжджав і віднайшов в районному архіві, що його хресним був Грушевський. Копію цього документу мають у музеї Грушевського у Львові. Там цій родині присвячена ціла кімната.

Олександр Микласевич, за його словами, народився у Калуші. Його батько, Вікентій Микласевич, працював у Калуші адвокатом. Сам Олександр у Калуші закінчив чотири класи початкової школи. Хрещеник Михайла Грушевського став юристом, жив у Брошневі, на лісопильні, де і зараз живуть його родичі. Помер у 1988 році і похований у Брошневі. Онучка Олександра Микласевича Ольга закінчила Дрогобицький університет за спеціальністю “Філологія”. Вона здійснила дослідження історії роду Микласевичів.

Як свідчать спогади, Михайло Грушевський був дуже дружним із цією родиною. Його дружина Катерина була двоюрідною сестрою Ольги Микласевич. Вони часто зустрічалися та переписувалися. Що ж до діяльності Ольги Микласевич у Калуші, вона була всебічною і незабутньою. Найвагомішим було повітове жіноче віче, проведене під керівництвом Ольги Микласевич 13 березня 1927 року. Про цю подію писав журнал “Нова хата”.

У радянські часи ця родина продовжувала підтримувати тісні зв’язки із родиною Михайла Грушевського. Зокрема, один із родини, Олег Микласевич, який був музикантом, грав на піаніно Михайла Грушевського. Воно всі роки зберігалося у родині Микласевичів.

Архівні документи зберігатимуться у Калуському музеї дзвонів. Наразі Ірина Очкур передала їх директорові музейно-виставкового центру Калущини Артуру Єфремову. Самого музею дзвонів як такого ще не створено, проте він уже поповнюється різноманітними експонатами.

Оксана ПІЛЯНСЬКА, журналіст


Переглядів: 397 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024