Мистецький арсенал, Український МІМ центр та Агенція регіонального розвитку Івано-Франківської області за підтримки Українського культурного фонду презентують виставку гуцульської мисткині Параски Плитки-Горицвіт.
Параска Плитка-Горицвіт — фотографиня, художниця, письменниця, філософиня, етнографка, яка мешкала у карпатському селі Криворівня.
Експериментуючи з образами, вона фіксувала багатогранність життя та людських емоцій через поезію, живопис і фотографію. Творча спадщина Параски Плитки-Горицвіт – це понад 4 тисячі фотографій, близько 500 рукотворних книжок, сотні графічних творів, скульптури й витинанки.
Виставка у Мистецькому арсеналі представить всесвіт гуцульської мисткині Параски Плитки-Горицвіт.
Параска Плитка-Горицвіт народилася у 1927 році в сім’ї коваля й ткалі у селі Бистрець (на той час Польська республіка, нині — Верховинський район Івано-Франківської області). Згодом родина переїхала до Криворівні. Параска закінчила лише чотирикласну початкову сільську школу, а у 1944 році долучилася до національно-визвольного руху. Вона була зв’язковою Української повстанської армії, носила повстанцям до лісу харчі та теплі речі.
15 березня 1945 року органи НКВС заарештували Параску та засудили до 10 років виправно-трудових таборів за участь у повстанському русі. Після смерті Сталіна, у 1954 році вона повернулася до Криворівні, проте була реабілітована лише у квітні 1992 року.
Після повернення Параска Плитка-Горицвіт вирішила присвятити своє життя просвітництву та творчості.
«Подолання гравітації» — це історія про власний всесвіт Параски Плитки-Горицвіт, що існував на межі реальності та фантазії, про сміливість бути вільною всупереч обставинам, про можливість подорожувати, не виїжджаючи з рідного села, про мрії та бажання творити. Це подорож світом духовних образів, казкових текстів, етнографічних записів, вигаданих ландшафтів і документальних фотографій.
|