Субота, 23.11.2024, 13:05:35

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Листопад 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
 
Архів новин
Головна » 2020 » Листопад » 21 » Український дух у державній гімназії
16:15:14
Український дух у державній гімназії

У вересні 1928 року в Станиславові відбулися пишні урочистості на честь 200-річчя Державної гімназії, заснованої в 1728 році (тепер морфологічний корпус медуніверситету) – пише “Західний кур’єр“.

З нагоди цієї події львівська україномовна газета «Діло» розмістила коротку історію цього навчального закладу і висловила переконаність, що український дух ніколи не вмирав у його стінах, незважаючи на те, що викладання велося іншими мовами.

З 1852 року тут починають здобувати собі право громадянства польська та українська мови, а до того навчання велося німецькою та латиною. З 1867 року навчання велося виключно польською, але українські студенти святкували свої національні свята, щороку в гімназійних стінах відбувалися Шевченківські вечорниці. Довгі роки існував звичай, що на початку року вся гімназія (і римо-католики, і греко-католики) йшли на богослужіння до костелу, а в кінці року всі разом ішли на службу Божу до Греко-католицької церкви.

За української влади, від першого листопада 1918 року до 25 травня 1919 року, викладання у гімназії велося українською мовою. Директором гімназії тоді був професор Михайло Вашкевич. Крім того, випускниками Державної гімназії були численні відомі українські діячі. В її стінах здобував освіту письменник Антін Могильницький, який здобув літературну популярність завдяки поемі «Скит Манявський» (перша частина вийшла в 1849 році, остання в 1852 році), на основі усних народних оповідок. Ще в гімназійні роки драматичні твори та пісні розпочав писати Ізидор Мидловський, український театральний діяч і письменник. Випускником Держаної гімназії в Станиславові був також композитор і релігійний діяч Микола Кумановський, автор збірок українських колядок. Тут також навчалися такі відомі українські діячі як брати Заклинські, Мелітон Бучинський та Кость Левицький.


Газета «Діло» від 4 жовтня 1928 р.
Підготувала Олена БУЧИК


Переглядів: 222 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024