У вересні 1928 року в Станиславові відбулися пишні урочистості на честь 200-річчя Державної гімназії, заснованої в 1728 році (тепер морфологічний корпус медуніверситету) – пише “Західний кур’єр“.
З нагоди цієї події львівська україномовна газета «Діло» розмістила коротку історію цього навчального закладу і висловила переконаність, що український дух ніколи не вмирав у його стінах, незважаючи на те, що викладання велося іншими мовами.
З 1852 року тут починають здобувати собі право громадянства польська та українська мови, а до того навчання велося німецькою та латиною. З 1867 року навчання велося виключно польською, але українські студенти святкували свої національні свята, щороку в гімназійних стінах відбувалися Шевченківські вечорниці. Довгі роки існував звичай, що на початку року вся гімназія (і римо-католики, і греко-католики) йшли на богослужіння до костелу, а в кінці року всі разом ішли на службу Божу до Греко-католицької церкви.
За української влади, від першого листопада 1918 року до 25 травня 1919 року, викладання у гімназії велося українською мовою. Директором гімназії тоді був професор Михайло Вашкевич. Крім того, випускниками Державної гімназії були численні відомі українські діячі. В її стінах здобував освіту письменник Антін Могильницький, який здобув літературну популярність завдяки поемі «Скит Манявський» (перша частина вийшла в 1849 році, остання в 1852 році), на основі усних народних оповідок. Ще в гімназійні роки драматичні твори та пісні розпочав писати Ізидор Мидловський, український театральний діяч і письменник. Випускником Держаної гімназії в Станиславові був також композитор і релігійний діяч Микола Кумановський, автор збірок українських колядок. Тут також навчалися такі відомі українські діячі як брати Заклинські, Мелітон Бучинський та Кость Левицький.
Газета «Діло» від 4 жовтня 1928 р.
Підготувала Олена БУЧИК |