23-27 червня 1934 року в Станиславові відбулася непересічна подія − Український жіночий конгрес, який на п’ять днів прикував до себе увагу не лише місцевих пань, а й українок із різних країн світу – пише “Західний кур’єр”.
Метою заходу було гуртування та всебічний розвиток українського жіноцтва, підтримання його патріотичного духу та боротьба жінок за свої права. Кожен день конгресу був наповнений цікавими подіями. Так, на другий день учасниці, вбрані в національні строї, організували ходу центральними вулицями Станиславова. Акція присвячувалася підтримці українських селянок.
Потім відбулася служба Божа, яку правив єпископ Лятишевський, а після неї − танці з вінками та руханкові вправи. О першій годині дня розпочалося віче, на якому були присутні 4-5 тис. чоловік. Доповідачки виголошували промови на тему гуртування, освіти та патріотичного виховання українських селянок. Пополудні відбулися жіночі атлетичні змагання та світський раут Союзу українок, під час якого гостей розважали відомі українські співаки, музиканти та творчі колективи.
Наступного дня в залі українського «Сокола» виголошувалися промови на тему «Творімо українську культуру!», а після доповідей учасниці милувалися експонатами етнографічної виставки. У подальші дні гості конгресу мали нагоду відвідати виставки українських книжок, фотографії та скульптури, насолодитися виставою «Корневільські дзвони» театру імені Тобілевича та приємно провести час на чайному вечорі, який супроводжувався музичними номерами.
Також відбулися доповіді та дискусії на важливі теми: жіночий кооперативний рух, патріотичне виховання дітей, спорт і фізичне виховання жінок, підтримання доброго здоров’я і гігієни та інші. Серед учасників конгресу була відома письменниця Ірина Вільде, яка виголосила доповідь «Особиста і родинна мораль жінки як підстава громадської моралі».
Газета «Діло» від 1 липня 1934 р. Підготувала Олена БУЧИК |