За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей. Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу. Але Станиславів назавжди лишився для них рідним, пише Репортер.
Композитор, скрипаль, січовий стрілець, воїн УГА.
Антін Баландюк народився у Княгинин Селі 12 січня 1893 року.
У 1911 закінчив у Станиславові учительську семінарію.
У 1914-1920 роках Антін брав участь у Першій світовій війні та національно-визвольних змаганнях в лавах Українських січових стрільців і Української Галицької армії. Також працював у складі Пресової квартири коша – культурно-просвітницької формації УСС, головним завданням якої було збирати, поширювати та зберігати матеріали з історії Українських січових стрільців.
В УСС Антін ініціював створення мандалінового гуртка, а потім грав і у стрілецькому струнному квартеті. Крім нього, до складу квартету входили Михайло Гайворонський, Ярослав Барнич і Роман Лесик.
У 1920-1921 роках Баландюк перебував у польському таборі для інтернованих у місті Тухоля. Там же були 1200 стрільців, які навесні 1920 року перейшли з Червоної армії на польський бік для спільної боротьби з більшовиками, але поляки їх роззброїли та запроторили до табору.
Антін мав багато побратимів серед Українських січових стрільців, зокрема, дружив з художником Осипом Сорохтеєм, просвітянином, редактором Іваном Ставничим і письменником Андрієм Чайковським.
У 1923 році Антін Баландюк закінчив Львівський музично-педагогічний інститут по класу скрипки. Відтак працював учителем зі скрипки та співу в школах Станиславова.
Антін Баландюк – автор мелодій до стрілецьких пісень. Серед них «Ой, зацвіла черемха» на вірші Романа Купчинського, «Гімн Коша».
Також він автор хорових і сольних творів.
Помер Антін Баландюк 13 грудня 1953 року в Княгинині, похований на цвинтарі на вулиці Церковній. |