Неділя, 19.05.2024, 17:05:39

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2019 » Липень » 15 » Уродженці Станиславова. Франтішек Кріґель – чехословацький політичний діяч, лікар
20:45:01
Уродженці Станиславова. Франтішек Кріґель – чехословацький політичний діяч, лікар

За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей. Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу, але Станиславів назав­жди лишився для них рідним.

Франтішек Кріґель народився 10 квітня 1908 року в Станиславові – у єврейській родині дрібного будівельного підрядника. Через смерть батька уже в 14 років почав працювати.

Не маючи змоги поступити на навчання до Львівського університету, оскільки на євреїв там була квота, у 1926 році Кріґель використав своє минуле австро-угорське громадянство та вступив на медичний факультет німецької частини празького Карлового університету. На навчання заробляв сам – вантажником, санітаром.

У виші став активним членом лівого студентського руху, а в 1931 році вступив у компартію Чехословаччини.

У 1934 Франтішек отримав диплом і почав працювати в одній із лікарень Праги. З 1936 року, як фронтовий лікар, брав участь у громадянській війні в Іспанії. Після поразки республіканців був у французьких таборах, а відтак на запрошення Червоного Хреста разом з іншими лікарями поїхав до Китаю – допомагати постраждалим у японсько-китайській війні.

У листопаді 1945 року Кріґель повертається до Чехословаччини і продовжує працювати лікарем. У 1949 його призначають заступником міністра охорони здоров’я. Однак під час антисемітської кампанії на початку 1950 його змушують залишити міністерство. Після смерті Сталіна Кріґель повертається у політику, у 1958 стає головним лікарем однієї з лікарень Праги.

У 1960 році відправляється на Кубу радником Фіделя Кастро з медицини. Після повернення Кріґель працює головним лікарем науково-дослідного інституту ревматичних захворювань. У 1963 році стає депутатом Національних зборів, а у 1968 році – членом президії ЦК компартії Чехословаччини.

Франтишек Крігель брав активну участь у «Празькій весні». Після поразки його разом із ще п’ятьма представниками чеської компартії заарештовує КДБ і депортує до Москви.

Кріґель – єдиний із чехословацьких політиків, хто відмовився підписати текст так званого «Московського протоколу» і голосував проти перебування радянських військ у Чехословаччині.

У травні 1969 його виключили з партії, заборонили лікарську практику та відправили на пенсію. Останні 10 років життя він перебував під постійним наглядом КДБ.

Також Кріґель одним із перших навесні 1977 року підписав «Хартію-77» – документ про порушення прав людини у тодішній комуністичній Чехословаччині.

Помер Франтішек Кріґель 3 грудня 1979 року. Щоб запобігти ймовірним демонстраціям, влада заборонила похорон, тіло спалили. Але друзі сховали його прах і після «Оксамитової революції» 1989 року поховали на цвинтарі.

Роман Діда


Переглядів: 254 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024