Туристично-краєзнавчий довідник "Доти в Богрівці — свідки Великої війни" презентували в Палаці Потоцьких у Франківську. Авторка книги Ксенія Данилюк описала життя села Богрівка Солотвинської тергромади під час Першої світової війни. Описала вона й австрійські оборонні споруди — доти, які й до сьогодні збереглися у селі.
Ксенія Данилюк розповіла кореспондентці Суспільного, що у період Першої світової війни жителів Богрівки евакуювали до сусіднього села Рівня. Всі історичні факти вона описала у книзі.
"У довіднику дуже цікаво представлені різні факти про життя села під час бойових дій. Є навіть давня фотографія — хатина старенька, де розташовувалася аптека австро-угорського війська. Відрадним є й те, що зараз в нас ще є збережена дзвіниця з дерева тієї першої церкви", — говорить Ксенія Данилюк.
У довіднику йдеться й про створення австрійських дотів на території села. Директор комунального підприємства "Пам’ять" Василь Тимків розповів, що зараз триває робота з відновлення й консервації найбільшого оборонного дота "Паламент". Завдяки толоці, яку провели у жовтні цього року, вдалося краще дослідити цю оборонну споруду.
"Ми натрапили на сліди від тих елементів конструкцій, які були в цьому доті. Ми зрозуміли, де стояв стіл-майданчик для кулеметів, ми зрозуміли, як були розташовані міжповерхові перекриття в цьому доті. Наприклад, верхній поверх був розрахований винятково для лежачих позицій", — сказав Василь Тимків.
Учасник проєкту Сергій Адамович розповів, що потрібно приблизно тиждень для того, щоб законсервувати "Паламент" та упорядкувати біля нього окопи.
"Це — питання тижня і питання погодних умов. Є роботи, які не можна робити при такій температурі. Фактично треба встановити дерев'яні перекриття і завершити роботи у самому доті. Окопи ми почали облаштовувати ще під час толоки, а зараз треба зробити тільки дерев'яні опалубки", — каже Сергій Адамович.
Що відомо
Жителі села Богрівка Солотвинської громади, що на Івано-Франківщині, про намір відновити австро-угорську оборонну лінію, яка збереглася тут з часів Першої світової війни повідомили у вересні цього року. Як розповів Суспільному голова громади Манолій Піцуряк, вартість робіт становить 317 тис. грн. Проєкт фінансується з державного та місцевого бюджетів. |