Субота, 25.05.2024, 13:00:10

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Жовтень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2013 » Жовтень » 12 » В Надвірнянському районі відкрили Музей нафтопромислів Галичини
23:01:24
В Надвірнянському районі відкрили Музей нафтопромислів Галичини
Вже більше півтори сотні років Надвірнянщина вважається краєм нафтовиків. Розвідка, буріння свердловин, газо- та нафтовидобуток, транспортування, переробка - всі ці галузі розвиваються в районі протягом тривалого часу.
І ось 11 жовтня відбулася подія, яка увіковічнила історію не тільки нафто- і газової промисловості, але значний і потужний період  історії нашого краю. В с. Пнів, поблизу Надвірної, і за кілька кілометрів від історично відомого Битківського родовища -відкрито Музей нафтопромислів Галичини. 
На відкриття з'їхалося чимало гостей з усієї України: з Києва - від правління "Укрнафти", з Борислава, Полтави, Дрогобича, Івано-Франківська, Долини та інших міст, де трудяться нафтовики. Гостей та господарів вітали начальник НГВУ "Надвірнанафтогаз" Володимир Чуприна, голова Надвірнянської РДА Юрій Касіянчук, представники від облдержадміністрації, керівники ПАТ "Укрнафти", гості з інших центрів нафтової промисловості України, ветерани нафтової промисловості Надвірнянщини. До теплих та сердечних слів присутні також дарували директору музею п. Гузійчуку подарунки для експозиції музею. Члени оргкомітету зі створення музею та працівники НГВУ, які приклали чимало зусиль для його створення, були нагороджені грамотами ПАТ "Укрнафта" і спільними грамотами райдержадміністрації та районної ради. Особливо велику вдячність теперішні керівники висловили ветеранам нафтової промисловості за значний внесок в розбудову інфраструктури.
Отці-декани УГКЦ о.Богдан Михайлина, о. Ігор та о. Микола Костюк, а також отець-декан УПЦ КП о. Олег Траско освятили музей. Гостей провели по кімнатах та ознайомили з експозиціями. Після чого на площадках, де встановлено раритети чи точні копії установок для видобутку, зберігання та транспортування нафти, відбулося театралізоване дійство, на якому було відтворено видубуток нафти в 19 столітті. На відкритих експозиціях представлені як давні, так і сучасні установки для видобутку нафти.
Також в приміщенні музею експонується виставка творів всесвітньовідомої народної художниці Параски Хоми. Для того щоб чітко ознайомитися з експозицією музею - там треба побувати особисто.
Музей нафтопромислів Галичини – технічний, галузевий музей, в якому відображено розвиток техніки і технологій в сфері нафтогазової промисловості починаючи з 18 ст.
Причиною виникнення ідеї створення музею нафти на Прикарпатті є тривала історія видобування нафти і газу в краї, відсутність належно організованої, дієвої музейної установи, яка б зберігала й поширювала відомості про хід становлення нафтогазовидобувної справи на наших теренах. А до активних дій зі створення музею спричинило усвідомлення втрати багатьох цінних об’єктів нафтовидобутку різних історичних періодів, що відбувалось на фоні байдужості до своєї історії, минувшини краю.
У 2011 році навколо ідеї створення музею нафтової промисловості Прикарпаття сформувалась ініціативна група, до складу якої увійшли працівники нафтогазової галузі, пенсіонери-нафтовики та активні громадяни – інженери, історики, юристи, науковці, всі, кому не байдужа історія краю.
Музей створено в липні 2012 року з ініціативи однодумців, котрі об’єднались у громадську організацію «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району» (далі – Організація). Основним завданням Організації є створення та забезпечення функціонування Музею, в якому різними формами буде висвітлена історія нафтовидобутку на Прикарпатті. 7 липня 2012 року на засіданні Правління Організації прийняли рішення створити Музей та сформували Координаційну раду Музею.
На першому етапі опублікували ряд звернень до громадськості через ЗМІ, в яких повідомили про ідею та створення Музею. Надалі організували та провели кілька нарад із цього приводу, взяли участь у виставці-презентації туристичного потенціалу Івано-Франківщини «Писанкове Прикарпаття».
Ці заходи принесли схвальні відгуки і серед жителів Прикарпаття, і серед працівників та ветеранів підприємств нафтогазової промисловості, і у місцевої влади. Як наслідок, надійшла допомога – цінні поради, сприяння у зборі експонатів, благодійна допомога тощо.
З метою розроблення стратегії побудови Музею, Координаційна рада вивчила світовий досвід формування подібних музейних структур. Спочатку досліджено інформацію про інші музеї нафти. Правда фінансові можливості Організації поки що дозволили безпосередньо побувати лише у двох музеях – кімнаті-музеї нафтової і газової промисловості України у м. Бориславі (Україна) та музеї нафтового і газового промислу імені Іґнація Лукасєвича в Бубрці (Польща). Досвід інших музеїв вивчено через мережу Інтернет.
Водночас Організація розпочала дослідницьку діяльність – перш за все зосереджено увагу на детальному вивченні історичних документів з історії нафтовидобутку в Галичині, яке здійснено в архівах та бібліотеках Надвірної, Івано-Франківська, Львова. На сьогодні вже зібрано чимало документів (оригінали, цифрові копії), які відображають  розвиток нафтової промисловості від появи перших колодязів у Слободі-Рунгурській до нині. Зараз вони детально вивчаються та узагальнюються.
Здійснено ряд виїзних експедицій. Досліджено місця нафтопромислів у Івано-Франківській області – с. Слобода (колишня Слобода-Рунгурська), смт. Печеніжин Коломийського, с. Пасічна, смт. Битків Надвірнянського, с. Ріпне Рожнятівського районів та Львівській області – м. Борислав, смт. Східниця. Отримано багато цінних відомостей про роботу нафтопромислів.
З огляду на те, що через ряд об’єктивних та суб’єктивних факторів нафтове обладнання XVIII-XIX ст. безповоротно втрачене, здійснюється його реконструкція. Для цього розроблено проектну документацію макетів вказаного обладнання та вже виготовлено макети нафтової вежі (нафтового шиба), триноги для ручного буріння, триноги для видобутку нафти з колодязів та нафтової копанки, макет групового приводу (кірату). Частина з вказаного нафтового обладнання вже виготовлена в натуральну величину та розміщена для експонування в Музеї.
Експозиція Музею вже готова до огляду, хоча її наповнення триває. Вона складається з двох частин – внутрішньої (в приміщеннях) та зовнішньої (скансену). Основні експонати Музею – нафтові об’єкти та обладнання в натуральну величину, розміщені під відкритим небом. В експозиції представлене обладнання для буріння та видобутку нафти XVII– поч. XX ст., сучасне нафтове обладнання, макет нафтопереробної установки. Окремі зразки механізованого обладнання діючі. У внутрішній експозиції представлені макети нафтопромислових об’єктів, оригінали та копії документів, інформаційні стенди, зразки нафти та продукції з неї, колекція гасових ламп, література, фотовиставка та картинна галерея на нафтопромислову тематику.

Переглядів: 527 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024