Неділя, 19.05.2024, 22:38:04

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2020 » Жовтень » 16 » Відгуки — позитивні. У Калуші хочуть відтворити Ратушу з вежею і годинником
18:14:06
Відгуки — позитивні. У Калуші хочуть відтворити Ратушу з вежею і годинником

У четвер, 15 жовтня, в палаці культури «Мінерал» відбулося громадське обговорення проєкту «Реставрація та часткове відтворення пам'ятки архітектури місцевого значення "Ратуші" (охоронний №590 початок ХХ ст.) з добудовою адміністративного корпусу на вул. Костельній, 5 в  м. Калуш Івано-Франківської області».
Чи приступлять у Калуші до відбудови Ратуші, залежатиме від позиції наступного міського голови й депутатів міської ради

Очікуваного резонансу ця подія не викликала: на громадське обговорення проєкту, який має велике значення для відновлення історичного середовища міста та, вірогідно, стане найбільшим будівельним проєктом громади на найближчих як мінімум два роки, прийшло не більше двох десятків калушан.

Як повідомив на початку слухань начальник управління будівництва та розвитку інфраструктури Богдан Грущак, робота зі створення проєкту реставрації Ратуші триває майже два роки. І на це з міського бюджету було виділено близько 2,1 млн гривень.

Договір на передпроєктні роботи було укладено в серпні минулого року із ТОВ «Зелемінь» зі Львова на суму понад 576 тис. гривень. Проєктанти провели значний обсяг наукових досліджень та запропонували три ескізні проєкти, з яких робоча група обрала один, за яким і виготовили макет.  Громадські слухання спочатку планували на весну, проте у зв’язку з карантином їх кілька разів переносили. З кінця травня макет Ратуші для загального ознайомлення було виставлено в краєзнавчому музеї Калущини.

Нагадаємо, що в березні цього року управління будівництва та розвитку інфраструктури також уклало договір на виготовлення проєктно-кошторисної документації з реставрації Ратуші. Цю роботу теж доручили ТОВ «Зелемінь», а договір укладено на суму понад 1 млн 380 тис. гривень. Крім того, також у березні було укладено договір на виконання робіт з влаштування тимчасової огорожі будівельного майданчика Ратуші вартістю майже 334,5 тис. гривень.

Для початку робіт підготували й містобудівну документацію: на замовлення виконавчого комітету Калуської міської ради було розроблено й на сесії у вересні затверджено проєкт детального планування території, обмеженої вулицями Ковжуна, Шевченка, Костельною та площею Героїв. Його розробляли саме для реставрації Ратуші.

Наступні етапи — розроблення проєктно-кошторисної документації та її державна експертиза. Як ішлося на слуханнях, ця робота зараз триває. А з наступного року можна буде приступати до будівельних робіт.

Дослідження, які передували розробці ескізного проекту, на слуханнях представив його науковий керівник, кандидат архітектури, відомий вчений і реставратор Роман Могитич.

ЕКСКУРС У МИНУЛЕ

Калуш став містом з місцевим самоврядуванням у 1549 році. Символом міста була Ратуша. Відомо, що станом на 1850 рік вона знаходилася на центральній, ринковій площі міста (зараз — площа Героїв). А на місці сучасної Ратуші, навпроти костьолу, розташовувалася школа католицької громади. На той час у Калуші були три школи релігійних громад. У 1897 році в Калуші було збудовано нову школу (зараз —ЗОШ №1), яка об’єднала всі три навчальні заклади. А міська влада задумала будівництво нового приміщення Ратуші.

Як зазначив Роман Могитич, вважається, що Ратуша була збудована на початку ХХ століття. Однак є підстави вважати, що її побудували дещо раніше: за повідомленнями тогочасної преси, в 1898 році Ратуша в Калуші вже була біля костьолу.

Загалом у  архівах дуже мало інформації про калуську Ратушу — не зберігся проєкт будівництва споруди та дані про те, хто є його автором. Науковці проводили дослідження залишків споруди, а також використовували доступні джерела — фотографії та описи Ратуші. Виявилося, що для будівництва автентичної споруди вперше в Калуші використовували залізобетон — на той час новітню технологію. Це, а також загальний вигляд й оздоблення будівлі дозволили припустити, що автором проєкту є Ян Томаш Кудельський — відомий архітектор, який у 1888 році закінчив Львівську політехніку, а в 1893 році поїхав до Станіславова як керівник будівництва Головної дирекції залізниць і тут осів. Саме він почав застосовувати передові технології будівництва на Прикарпатті.

Ратуша була невеликою споруда П-подібної форми з оригінальною кутовою вежею, нагорі якої був годинник із циферблатами на чотири боки. Тут знаходився міський магістрат. За радянських часів у Ратуші розміщувалися адміністративні установи. 23 липня 2013 року Калуська ратуша згоріла. Нині від автентичної споруди мало що залишилося.

НОВЕ ЖИТТЯ РАТУШІ

Свого часу, в 2005 році, міська рада вже бралася за реконструкцію, а точніше — перебудову калуської Ратуші. За проєктом 2004 року вона мала докорінно змінити свій вигляд: передбачалося будівництво споруди на три-чотири поверхи з двома вежами, було залито фундамент і зведено цокольний поверх добудови. Частину цієї добудови буде збережено, іншу — розберуть. Старий проєкт втратив актуальність, оскільки змінилися будівельні норми і вимоги щодо збереження пам’яток культурної спадщини.

Проєкт реставрації Ратуші на слуханнях представила його головний архітектор Наталія Зінчук. Завдання, яке ставили перед собою проєктанти, — реставрувати залишки Ратуші, відтворити в повному об’ємі історичну споруду з вежею і годинником, а також забезпечити умови для її використання.

Будівля Ратуші за проєктом складається з трьох частин. Перша — реставровані залишки старої Ратуші.Її фасад пропонують виділити світло-блакитною фарбою, адже як засвідчили дослідження, первісна споруда мала саме такий колір. Друга частина — реконструкція втрачених частин Ратуші: треба буде добувати і відтворити історичну Ратушу. Проєктанти пропонують використати для цього зістарену цеглу.

Третя частина — прибудова на три поверхи, яка буде через галерею сполучена з історичною будівлею (галерея також проходитиме по внутрішньому периметру споруди. — Авт.). Зокрема, тут планують влаштувати зал засідань Калуської міської ради та терасу. Добудова буде розташована з боку вул. Костельної, але не на одній лінії з автентичною спорудою, а вглиб двору. Таким, чином вона не домінуватиме й буде збережено акцент на вежу. 

Крім того, Ратуша матиме внутрішній дворик, тут на рельєфі планують влаштувати малий амфітеатр. Дворик можна використовувати як громадський простір, а також для проведення засідань Калуської міської ради на свіжому повітрі за потреби (наприклад, у зв’язку з пандемією. — Авт.). 

Після реставрації буде використовуватися також цокольний поверх та горище історичної частини Ратуші — тут влаштують службові кабінети органу місцевого самоврядування. Загальна площа приміщень Ратуші становитиме близько 2,5 тис. квадратних метрів. Тут зможуть працювати 135-150 людей.

Жодних суттєвих зауважень про проєкту реставрації Ратуші на слуханнях не прозвучало.

Ескізний проєкт уже схвалила науково-дорадча рада при секторі збереження пам’яток культурної спадщини управління культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації. До складу цієї ради входять архітектори і науковці. А робочий проєкт ще має пройти експертизу Міністерства культури.

Реалізацію проєкту доведеться розбити на кілька років, оскільки він буде дуже дорогим — щонайменше 40 млн гривень,  а, скоріш за все, — значно дорожче.

А те, чи приступлять у Калуші до відбудови Ратуші, залежатиме від позиції та пріоритетів наступного міського голови й депутатів міської ради. Якщо міська рада виділить на це кошти, то Ратуша, як ішлося раніше, може стати найбільш масштабним і дорогим будівельним проєктом у Калуші за останніх 10-15 років.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка


Переглядів: 193 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024