Вашій увазі пропонуємо нову сторінку літопису Станіславова. Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1903 році
1903 На початку року до станиславівської тюрми «Діброва» зі Львова привезли 200 в’язнів, які брали участь у тамтешніх заворушеннях. 11 січня вони вчинили бунт вже на новому місті — трощили меблі у камерах, ламали двері. Жандармерії за допомогою військових вдалося приборкати бунтарів, скрутивши 16 головних підбурювачів.
1903 Магістрат провів тендер на будівництво жіночої школи імені Шопена — на майже 100 тисяч корон. Конкурс виграв будівничий Лібесман. Тепер у тій споруді навчальний корпус національного технічного університету нафти і газу (Шопена, 1).
1903 У червні на Сапіжинській, 20 (Незалежності) відкрилося нове фотоательє «Рембрандт». З 1910 року воно переїхало до будинку Єґера на вулиці Собеського (Січових стрільців, 16). Згодом тут довший час було фотоательє «Ракурс», тепер — фотографічний заклад під первісною назвою «Рембрандт».
1903 Для збільшення площі міського парку імені цісарівни Єлизавети з північного боку міська влада докупила ділянку Соломона Туніса. Військові дерев’яні бараки, що стояли на цій території, знесли.
1903 26 липня на так званій повиставовій площі (тепер Меморіальне кладовище біля вокзалу) з ініціативи соціалістів відбувся мітинг з вимогою загального виборчого права. Спершу в ньому взяли участь 800 людей. Та по закінченню мітингу демонстрантів було вже кілька тисяч. Натовп рушив у бік площі Ринок. На початку Шпитальної дорогу їм перекрили озброєні поліція та жандарми. Демонстрантів розсіяли, декого затримали, потім відпустили.
1903 Наприкінці липня сталася ще одна з найбільших в історії міста пожежа. Зайнявся дерев’яний будинок №10 на вулиці Крашевського (Вагилевича), що належав купцеві Боралю. Полум’я швидко перекинулося на сусідні дерев’яні будинки. Дотла згоріли споруди на Крашевського (Вагилевича, 8 і 8а) та Сапіжинській, 39 (Незалежності).
1903 У вересні до міста приїхав пересувний кінематограф пана Оесера, що мав назву — «Електричний універсальний театр». Сеанси проводили у театральній залі (тепер там облфілармонія), у Станиславові це було майже сенсацією. Відтоді в місті з’явився кінопрокат.
1903 На розі вулиць Липової та Гіллера (Шевченка й Гординського) завершили будівництво житлової прибуткової кам’яниці Ізраеля Штернгеля (Шевченка, 30).
Роман Діда |