Вашій увазі пропонуємо нову сторінку літопису Станиславова. Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1907-1908 років.
1907 У будинку на теперішній вулиці Василіянок, 17, в «Інституті Марії» почали діяти приватні курси, які через два роки отримали статус вчительської семінарії для дівчат.
1907 Після пожежі на початку вулиці Сапіжинської (Незалежності) брати Гартенберги збудували там єдиний комплекс, що отримав назву «Лінія А-В». Це був престижний триповерховий житловий будинок довжиною понад 85 метрів, плюс два проїзди до пасажу, який розміщувався у внутрішньому подвір’ї. Тоді ж сюди провели газ та автономне водопостачання.
1907 Учні української гімназії Дмитро Дем’янчук і Микола Євшан, члени таємного драгоманівського гуртка, почали видавати підпільну рукописну газету «Оса».
1907 В середині листопада в місто прибув український театр «Руської бесіди» під керівництвомЙосипа Стадника, який дав чотири вистави: «Маруся Богуславка», «Надія», «Галька», «Антоніна».
1907 У Другій польській гімназії створили Товариство забав рухових «Ревера». З 1908 році воно переросло у перший польський спортивний клуб під тою ж назвою. Першим його головою став директор Авансового банку Людвіг Пренговський.
1908 20 січня з Коломиї до Станиславова прибули кілька черниць Згромадження святої Урсули, у народі — урсулянки. Вони придбали нову триповерхову кам’яницю Кароля Драчинського на Камінського (Франка, 14, нині школа №3) і заснували тут шестикласний ліцей з початковою школою для дівчат.
1908 8 квітня, за проектом Францішка Сковрона, на вулиці Леона Білінського (Сахарова, 15) розпочали спорудження Окружного суду та в’язниці.
1908 17 червня міська рада прийняла ухвалу про заснування нової вулиці, яка мала б на 100 метрів скоротити відстань до залізничного вокзалу, в порівнянні з вулицею Романовського (Гаркуші). Згодом її назвали Грюнвальдською.
1908 14 серпня у Станиславові народився Михайло Зорій – український художник, скульптор, автор пам’ятника композитору Денису Січинському на міському кладовищі (Меморіальний сквер).
1908 У місті вперше встановили міжміський телефонний зв’язок з Віднем, Львовом, Краковом та Чернівцями.
1908 Українська гімназія переїхала до нової кам’яниці на Липовій (Шевченка, 44). Держава орендувала цей будинок у торговця борошном Айзіга Розенштрайха.
Роман Діда |