Вашій увазі пропонуємо нову сторінку літопису Станиславова. Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1908 році.
1908 На вулиці Камінського (Франка) відкрили перший в місті стаціонарний кінотеатр під назвою «Уранія».
1908 Поляки організували у Станиславові спілку незалежної молоді «Зарево».
1908 11 квітня відбулося остаточне вселення банкірів у новозбудовану будівлю Австро-Угорського банку (Грушевського, 4).
1908 Аба Гольдшлаг збудував на вулиці Баторія (Короля Данила, 4) триповерхову кам’яницю в стилі сецесії.
1908 За звинуваченням у сіоністській пропаганді закрили єврейську школу імені Барона Гірша. Її будинок на вулиці Седельмаєрівській (Новгородська, 15) викупило місто і розмістило в ньому чоловічу школу.
1908 25 травня у місті народився Платон Полотнюк — пластун, член Української військової організації Євгена Коновальця. У 1938 році в Києві його розстріляли як «буржуазного націоналіста».
1908 За даними інспектора праці, у майстернях фірми «Край» (тепер «Промприлад») працювали 25 робітників.
1908 За проектом архітектора Феліціяна Баяна, реконструювали у стилі сецесії двоповерховий будинок на площі Ринок, 15 (Страчених націоналістів, 3). Тут до 1939 року на першому поверсі містився популярний «Будинок моди і галантереї» Леона Льовена.
1908 Протягом 1908-1913 років у будинку Ісаака Гольдфельда, на перехресті вулиць Голуховського (Чорновола) та Собеського (Січових Стрільців) жив і мав ординацію лікар і меценат Володимир Янович. За сумісництвом він був головою філії «Просвіти», офіс якої тоді теж був у цій кам’яниці.
1908 16 жовтня у Станиславові народилася Любов Білобрам – провізорка, громадська діячка. У 1932 році була першою в місті жінкою-українкою з вищою фармацевтичною освітою.
1908 На вулиці Сапіжинській (Незалежності, 89), за проектом архітектора Яна Шпорека, спорудили один із закладів німецької громади, яку очолював пастор Теодор Цьоклер. Оскільки будинок освятили у рік 60-ліття правління цісаря Франца Йосифа I, він дістав офіційну назву «Ювілейний». На першому поверсі розмістилися універсальний магазин, каса взаємодопомоги, читальний зал. Другий і третій поверхи здавали під квартири працівникам протестантських закладів. Мансарда використовувалась під заклад «Паулінум» — притулок для молодих вікаріїв.
Роман Діда |