Субота, 27.07.2024, 02:49:19

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
Архів новин
Головна » 2024 » Травень » 31 » Загадка гроту Монаха: вчені досліджують печерний монастир над Дністром
09:24:20
Загадка гроту Монаха: вчені досліджують печерний монастир над Дністром

Експедиція навчально-наукового інституту історії, етнології і археології Карпат Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника провела додаткові польові дослідження скельного монастиря в селі Одаїв Олешанської територіальної громади Івано-Франківського району, пише КУРС з посиланням на пресслужбу ПНУ.

Протягом ХХ – початку XXI ст. на цьому місці дослідники виявили артефакти практично всіх основних археологічних епох в історії краю – від крем’яних знарядь праці пізнього палеоліту, знайдених у печері Думка (Одаїв ХІ), до пам’яток трипільської культури, періоду бронзи, Фракійського гальштату і княжої доби (Одаїв ХІІ, ХV, XVI).

Особливий інтерес становить так званий Грот Монаха (Одаїв ХІІ), що розташований на схід дністровського берега за 1,8 км на північний захід від села. Він викутий у відкладах гіпсів для культових потреб, спочатку храму-святилища, а згодом, у християнський період, тут поселилися монахи.

Наукове дослідження скельних комплексів розпочалося в 1970–1990-х роках.

У вересні 2009 і травні 2024 років пам’ятку обстежила Карпатська археологічна експедиція ПНУ.

Викуте у гіпсовій скелі, що височіє на схилі дністровської кручі, святилище має вигляд горизонтальної печери, розташованої по лінії північний схід – південний захід. Праве склепіння входу спирається на викуту у скелі своєрідну колону, ліва його частина зливається з нерівним скельним масивом. Прошліфована півтораметрова колона, що праворуч, при вході покрита хрестоподібними ідеограмами, які добре збереглися на її внутрішній стінці.

Грот Монаха має розміри: ширина від 3,9 м до 4,3 м, загальна довжина лівої сторони 5,3 м, правої – 6,6 м і висота 2,4 м.

Особливу увагу привертає стінка в кінці печери. У її правій частині виявлено рельєфне погруддя жінки з ледь нахиленою вліво головою і хрестом у крузі на чолі. Висота рельєфу сягає 2,3 м, ширина 1,8 м. Зображення дійшло до нас у чорних тонах, проглядається чітко округле обличчя, очі, ніс, на грудях виділяється хрест з трикутним зображенням ремен.

До образу жінки примикає так званий «престол» прямокутної форми. Подібні «престоли», або пристінні лавки чи «лежанки», – обов’язковий атрибут стародавніх культових печер Вертеба, Томашівці, Страдч та ін.

Слід також відзначити, що приміщення святилища відзначається прогладженими прямокутними стінами й вирівняною долівкою.

За 15 років пам’ятка зазнала руйнувань з боку неорганізованих туристів. Сучасні «любителі графіті» розмалювали барельєф та стіни кольоровими фарбами.


Переглядів: 36 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024