Першою альтернативою площі Ринок у Станиславові стала площа Франца. Хоча попервах на площу вона мало скидалася.
Сьогоднішній Івано-Франківськ налічує сім площ і майданів. За Потоцьких місто не могло дозволити собі таку розкіш і мало лише одну площу – Ринок.
Це пояснювалося неймовірною дорожнечею землі у середмісті, землі, яка була захищена потужними фортифікаціями. Через те щільно забудовувався кожен вільний клаптик, а про сквери, площі та дитячі майданчики годі було й мріяти.
Усе змінилось, коли Станиславів втратив оборонне значення й мури почали розбирати. Першою альтернативою Ринку стала площа Франца. Так звали австрійського цісаря, який примудрився розпочати своє правління як Франц ІІ, а закінчити Францем І (не плутати з його онуком Францем Йосифом І).
У 1835 році монарх помер, і з подачі станиславівського старости Казимира Мільбахера його ім&rsq
...
Читати далі »
Переглядів:
566
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
11.07.2014
|
Роботи імпресіоніста привезли науковці Рівненського краєзнавчого музею.
«Ми вперше привезли до Івано-Франківська 36 картин Косміаді. Експозиція складається з кількох розділів: біографічного, сакральна тематика, жіноча та рівненський період, коли митець малював пейзажі та натюрморти. Ця виставка підтверджує імідж інтелігенції Західного регіону в її національній терпимості та демократизмі», - стверджує науковець Рівненського музею Людмила Шлапак.
Георгій Косміаді пережив дві війни. З першої світової до Рівного повернувся майже сто років тому. Тоді російській офіцер на українській землі знайшов спокій та відкрив талант педагога. У Рівному Косміаді викладав малювання у п’яти гімназіях одночасно. Він залучав дітей до літератури, театру, мистецтва, а найб
...
Читати далі »
Переглядів:
525
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
11.07.2014
|
Про станиславівську фортецю написано багато. Про станиславівський гарнізон – ані слова. Несправедливо! Ця стаття присвячується тим, хто зі зброєю в руках захищав мешканців Станиславова – солдатам міста-фортеці магнатів Потоцьких.
Два переможці
Почнемо, як водиться, з начальства. Усі війська, розташовані у населеному пункті, називаються гарнізоном. Командує ним комендант (від французького commandant – командир). Якщо уважно читати праці місцевих істориків, то можна «виловити» кілька прізвищ військових очільників Станиславова.
У 1676 році велика турецька армія вдерлася на Покуття. Історик Садок Баронч пише, що «шановний засновник (тобто Андрій Потоцький – Авт.) забезпечив свою фортецю достатнім гарнізоном під кері
...
Читати далі »
Переглядів:
668
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
11.07.2014
|
У Музеї визвольної боротьби, що у Івано-Франківську відкрилась виставка, приурочена річниці загибелі Андрія Бандери ─ батька Степана Бандери.
«Він був священиком та свідомим українцем, патріотом, - розповідає організатор виставки Назар Розлуцький. Його вбили НКВД-сти у Києві тільки за те, що він був батьком очільника національно-визвольного руху в Україні».Серед експонатів виставки – фотографії, предмети вжитку та особисті речі Андрія Бандери. Оскільки він був священиком, то тут присутні також елементи сакрального мистецтва: священицька ряса, дерев’яні хрестики та вервиці, ікони та фелони.«Я вважаю, що про Андрія Бандеру потрібно знати більше, адже це саме він виховав провідника ОУН, очільника визвольної боротьби, героя України – Степана Бандеру. Думаю, важливо зрозуміти, у якому середовищі виховуються справжні патріоти та націоналісти. Ця вис
...
Читати далі »
Переглядів:
497
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
11.07.2014
|
Наприкінці ХІХ століття в Канаді відкрили велике родовище золота. Сюди одразу хлинули тисячі охочих легко збагатитись, спалахнула «золота лихоманка». Золото мили на річці Клондайк, через що вона прославилась на весь світ.
В околицях Івано-Франківська золота нема. У 1944 році роль прикарпатського Клондайку виконувала місцева річка Млинівка, що протікає крізь дачний масив у районі міського озера.
Тоді німці зрозуміли, що скоро Станіслав доведеться залишити. Аби приховати свої злочини, вони огородили єврейський цвинтар за озером високим парканом і розпочали бурхливу діяльність.
Руками 105 в’язнів Янівського концтабору гестапівці розкопували єврейські могили, викладали з трупів штабелі по три метри заввишки, обливали мазутом і підпалювали.
Треба сказати, що перед тим розстрілом нещасних євреїв ретельно обшукували й забирали коштовності. Втім багат
...
Читати далі »
Переглядів:
486
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
11.07.2014
| |