Середа, 04.12.2024, 23:33:32

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2024 » Жовтень » 21 » 80 років тому загинув командир сотні УПА Микола Дутка з Калуша
10:59:05
80 років тому загинув командир сотні УПА Микола Дутка з Калуша

Рівно 80 років тому, 19 жовтня 1944 року, під час зворотного Карпатського рейду загинув командир сотні УПА Микола Дутка. Загинув геройською смертю в бою з прикордонними військами НКВС, прикриваючи відхід сотні біля села Лопушанка Самбірського району тодішньої Дрогобицької, а нині — Львівської області.

Похований Микола Дутка у братській могилі разом з п'ятьма повстанцями. На могилі встановлений березовий хрест з написом: «Слава Україні! Героям слава! Тут похоронений прах героїв — сотенного Солов'я й інших повстанців, які полягли за Україну. Жовтень 1995 р. Жителі села Лопушанка».

За героїзм і вміле командування у боях Микола Дутка Наказом Головного Військового Штабу/Головної Команди УПА ч. 1/45 від 25 квітня 1945 року нагороджений посмертно Срібним хрестом бойової заслуги УПА 2 класу. Він став першим з нагороджених цією нагородою.

Біографію Миколи Дутки детально описали його правнучка Оксана Мельничук (в альманасі «Олюднимо історію разом») і краєзнавець Микола Когут (у третій книзі «Герої не вмирають»).

Микола Дутка прожив лише 30 років короткого, але яскравого життя. Після закінчення на відмінно сільської початкової школи та калуської гімназії в 1930-1934 роках навчався у львівській торговельній школі — також на відмінно. Там вступив до ОУН. Під псевдо Чорний був очільником п'ятірки ОУН на своєму курсі, а з 1933 року став виховним референтом ОУН усієї школи.

По закінченні торговельної школи в 1934 році повертається в Калуш і входить до повітового проводу ОУН. Зв'язковим пунктом був його власний магазин. 7 листопада 1936 року в калуській церкві архистратига Михаїла одружився з Марією Супрун, донькою іншого члена проводу ОУН — Костянтина Супруна. Вінчав їх о. Володимир Тисовський. 6 листопада 1937 року в молодят народився син — Тарас-Михайло. Через два тижні, 21 листопада, у тій же церкві архистратига Михаїла дитину хрестив о. Володимир Тисовський, свідками були члени ОУН Василь Супрун та Іванна Петик. Попри шлюб і народження сина, Юрій продовжував підпільну боротьбу. Про його лідерську роль доносили в поліцію платні інформатори.

Але в 1938 році загинула дружина і Микола овдовів. Поліція перейшла до терору проти свідомих українців. Маючи тільки доноси інформаторів і не маючи жодних доказів, поліція провела арешти невгодних їй осіб. Арештований 29 липня 1939 року підпільник Тарас Загаєвич назвав імена своїх друзів, з якими, як запевняв, підтримував тільки приятельські стосунки за рахунок спільної участі в товариствах «Сокіл», «Читальня Просвіти», «Рідна школа», «Відродження», «Українське казино», хор «Боян»: Микола Дутка, Михайло Мікульський, Роман Дзундза, Володимир Кушлик, Михайло Тріщук, Володимир Сорохтей, Іван Гадзоватий. Польська поліція арештувала всіх названих осіб та свавільно утримувала їх у станіславській в'язниці. А тут ще й калуський повітовий староста під приводом впровадження виняткового стану наполягав на їхньому безтерміновому інтернуванні.

Злам настав у вересні 1939 року, коли Польська держава розвалилася під ударами Німеччини й СРСР. Микола Дутка повертається в Калуш, але ще до нового року вимушений втікати за кордон. НКВС заарештувало платного інформатора польської поліції Омеляна Лещія і той на допиті 3 грудня 1939 року назвав імена всіх відомих поліції підпільників повітової організації ОУН. Серед них — члена повітового проводу Миколу Дутку та місце його проживання — вулицю Сівецьку.

Після успішного переходу кордону Микола проходив вишкіл ОУН у Кракові та Варшаві й отримав нове псевдо — Осип. Повернувся в Калуш влітку 1941 року, але ОУН знову опинилась під репресіями — тільки вже від німців. Тож знову довелося переховуватись. Через загрозу арешту навесні 1942 року Микола відряджений ОУН у Перемишль. Працював бухгалтером у дирекції «Маслосоюзу» в Перемишлі у 1942-1944 роках.

12 серпня 1943 року в калуській церкві архистратига Михаїла о. Володимир Тисовський обвінчав Миколу Дутку і Марію Каблак, після чого подружжя виїхало в Перемишль. Від 1943 року Микола Дутка був референтом Служби Безпеки ОУН Перемиської області. У серпні 1944 року з боївок СБ він організував і очолив сотню УПА. Тоді отримав нове псевдо Соловей.

Микола Дутка у вересні 1944 року як командир сотні брав участь у Карпатському рейді у складі куреня «Лемківщина» з Перемищини на рідну Станіславщину. В жовтні 1944 року сотня Миколи Дутки поверталася на Перемищину зворотним рейдом, під час якого відбувся останній бій нашого славного земляка.

Краєзнавець Микола Когут у третій книзі «Герої не вмирають» подав, що Микола Дутка «18 грудня 1914 року народився в сім'ї Юрія і Стефанії Дутків», а в довіднику «Калущина: долі і люди» подав датою народження Миколи Дутки уже 17 грудня 1914 року. Для уточнення цієї деталі я переглянув «Метричну книгу одружень №9 м. Калуш 1897-1944 років».

Тут і знайшов два записи з датою народження Миколи Дутки, але ці записи не підтвердили жодного попереднього варіанту, а зафіксували таку інформацію: «Николай Дутка, син Григорія і Софії Куйбіда, роджений в Цвітовій, замешкалий в Калуші» народився 24.10.1913. Походження інформації зафіксовано також: «Наречений предложив метрику родження Лука ч. 33/36 з 30/8».

Цього тижня виповнюються і 80 років з дня жертовної смерті Миколи Дутки, і 111 років з дня його народження. Тож ця стаття є знаком пам'яті Герою і віддання йому пошани.

Олег ДРОГОМИРЕЦЬКИЙ, краєзнавець


Переглядів: 14 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024