На початку року на нашій сторінці було повідомлення (публікація за 05.01.2024 р.) про ідентифікацію невідомої до того часу листівки з видом вулиці та колодязя у с. Залуква. За ці кілька наступних місяців вдалося віднайти ще одну філокартичну цікавинку присвячену даному селу, також періоду Першої світової війни, і саме цікаве – авторства того ж самого митця.
Вона видана під назвою «Kirche von Zalukiew a. Dnjestr» («Церква в Залукві над Дністром», назва - текст німецькою мовою розміщено по середині аркуша, під зображенням). Розміри листівки 13,8 * 8,5 см, виконана у техніці штрихування олівцем, у пастельних тонах.
На лицевій стороні листівки (вертикальна орієнтація) зображено дерев’яну церкву Святих Петра і Павла та прицерковну дзвіницю у с. Залукві. Митець зафіксував вигляд сільської святині у період війни; малюнок подає церкву з південно – західної сторони. Ним дуже акуратно замальовано трибанну дерев’яну споруду храму та двоярусну дзвіницю поруч неї – яка на той час розташовувалася з західної сторони, перед входом. Накриття церкви і дзвіниці з дерев’яного матеріалу - гонти; центральний купол церкви є найбільшим за розмірами; два інші – з західної та східної сторін, менші; за формою нагадують сигнатурки. Всі куполи увінчувалися хрестами.
Церковне подвір’я обмежувалося секційною дерев'яною огорожею, зруб якої зверху був накритий гонтовим дашком. У правому куті огорожі з західної сторони були двостулкові вхідні ворота. Дана огорожа є подібною до тієї, яку мала церква Святого Миколая у сусідньому Галичі.

На зворотній стороні листівки містяться написи видавництва: горизонтальний - «Von der Deutschen Sudarmee. Feld Postkarte» («З Німецької Південної армії. Польова поштова картка») та вертикальний «Originalzeichnung von R.Kunze, Obgfr. Kaiserl. Deutsche Sudarmee».
На цій стороні листівки є рукописний текст датований 17 грудня 1916 р., отримувач – ймовірно, пані/панянка (фрау/фройлян) Белла Рейсінг у м. Франкфурт. Сам текст, кожен хто володіє німецькою мовою, зможе собі прочитати самостійно.
Листівка пройшла пошту, свідченням чого є круглий поштовий штемпель «K. Feldpostexped d. 48. Reserve - Div.» з датою 18.12.1916 р. та горизонтальний штемпель «Feldpostbrief M.G.K. 222». Таким чином, датування видання листівки можна означити як – не раніше червня 1915 р. і не пізніше грудня 1916 р.

Автором оригінального малюнка листівки був Р.Кунце, обер - єфрейтор імператорської Німецької Південної армії. Перелік його творів, які згодом знайшли свій вияв у друкованій листівці, тепер вже охоплює три сюжети з нашої околиці: два з Залукви («Dorfbrunnen a. Dnjestr» / «Сільський колодязь коло Дністра», «Kirche von Zalukiew a. Dnjestr» / «Церква в Залукві над Дністром») і один з Галича («Strasse in Halicz mit Ruine des Polnischen Konigschloses» / «Вулиця в Галичі з руїнами польського королівського замку»).
З огляду на те, що всі три поштівки мають видавничі номера 4442, 4443 (Залуква) та 5060 (Галич), можна припустити, що Німецькою Південною армією була видана певна серія з видами Галичини – а отже, в подальшому можливі нові філокартичні знахідки присвячені нашій місцевості.
У спогадах громадської діячки, просвітянки Іванни Блажкевич, яка в часи військового лихоліття проживала в Залукві є фрагменти подій пов'язаних з залуквянським храмом у військовий час. Серед іншого вона згадує похорон солдатів російської імператорської армії коло стін церкви, освячення пасок на Великдень сільською громадою поруч з німецькими солдатами, літургійні відправи зі згадуванням імені цісаря Австро-Угорщини в час російської окупації та ін.
Описувана листівка з особистої збірки автора. Даний філокартичний матеріал доповнить сторінки локальної історії галицьких сіл і стане ще одним джерелом фіксації вигляду їхніх сакральних пам’яток (особливо тих, які вцілілі під час двох світових війн і в подальшому були розібрані в період УРСР або в перші роки становлення незалежної України).
Андрій Чемеринський,
Почесний краєзнавець України |