Галич та його околиці в 1914 – 17 рр. були ареною військових боїв Першої світової війни. На жаль, ті події маловідомі нашим сучасникам, проте дотепер збереглися певні артефакти, які є цінним джерелом інформації і могли б стати цікавими експонатами в музейних експозиціях.
У 1917 р. перед липневим наступом Російської імператорської армії (відомого, як «офензива Керенського»), австрійські війська для захисту міста Галича і переправ на ріці Дністер, збудували мережу фортифікаційних укріплень. Частина з них знаходилась у північно – східній частині міста, в дільниці яка відома сучасним мешканцям під назвою «Лози».
Комплекс фортифікацій передбачав спорудження, як звичайних типових укріплень (шанців в землі, дротяних загороджень, сховків накритих гофрованим металом), так і бетонних споруд. В подальшому, ці споруди не змогли стримати наступу росіян, оскільки в липні 1917 р. австрійська армія відступила з міста і залишила його неприятелю. На щастя, цей черговий період російської окупації тривав не довго – всього 12 днів – і австрійське військо повернулося до Галича.
При будівництві споруд, окремі інженерні підрозділи бажаючи зафіксувати свій вклад у фортифікаційних роботах і маючи вільний час, виготовили і встановили на капонірах анотаційні таблиці зі згадкою про себе. Це була так звана «окопна творчість». До сьогодення дійшли два такі артефакти.

Таблиці виготовлені у формі бетонних плит розміром 62 * 39 см, їхня товщина становить 6 см; вага – близько 10 кг. На лицевій стороні за допомогою якогось металевого предмета (можливо, цвяха) нанесено німецькомовний напис про підрозділ, який приймав участь у будівництві та датування. На кутах таблиці наявні отвори для цвяхів – за допомогою яких вони кріпилися до самої споруди.
Написи на таблицях наступні:
«ERBAUT VoNDER
K.U.K. SAPP. KOMP. 2/10
VoM 3.IV.-3.V.1917»
«ERBAUT VoNDER
K.U.K. SAPP. KOMP. 2/10
VoM 3.VI.-19.VI.1917».
На перший погляд, зміст таблиць не зовсім зрозумілий – оскільки містить набір абревіатур і дат, але при детальному читанні з’ясовується, що вони є носієм важливої інформації. В перекладі українською мовою зміст таблиць наступний: «Збудовано цісарсько – королівською саперною компанією 2/10 …(датування)…».
Таким чином, ці укріплення споруджувалися австрійським військом орієнтовно за 1 – 2 місяці до липневого російського наступу; перше побудоване за витратами часу за 1 місяць, друге – за 16 днів.
Згідно тексту таблиць, будівничою фортифікацій була 2 рота 10 – го саперного батальйону. Цей підрозділ базувався у м. Перемишлі (тепер Республіка Польща). Частина входила до складу 24 – ї піхотної дивізії 10 – го армійського корпусу. За національним складом в батальйоні було 50% поляків, 30% русинів (українців), 20% - інші національності. Командиром батальйону був майор Йозеф Гнєвковський (Joseph Hněvkovský).

На даний момент невідомо, чи фортифікаційні укріплення в «Лозах» використовувалися в наступні періоди: під час українсько – польської (1918 – 19) та радянсько-польської воєн (1920), Другій світовій війні (1939 – 44). За згадками старожилів міста Галича, в радянський період, під час стаціонування в околиці військової частини, фортифікації служили місцем для знешкодження знайдених снарядів (їх там підтривали).
Якою була подальша доля таблиць з укріплень? Два місцевих господарі, які проживали в околиці фортифікацій, щоб «добро не пропадало», забрали таблиці до своїх домогосподарств. В одного таблиця довгі роки служила у формі мощення доріжки до будинку, в іншого – лежала на городі. У травні та вересні 2015 р. обидві таблиці були виміняні в них на спиртові та кондитерські вироби; на даний час зберігаються у приватній збірці.
Згідно наказу №12-ОД від 11.04.2018 р. Національного заповідника «Давній Галич» комплекс фортифікаційних укріплень Першої світової війни в урочищі «Лози» визнано виявленими об’єктами культурної спадщини – відповідно, вони перебувають під охороною Закону України «Про культурну спадщину». В подальшому на них повинна бути виготовлена облікова документації з метою занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (як пам’яток історії місцевого значення). Також, дані об'єкти історії будуть відображені у Генеральному плані м. Галич з відповідними охоронними зонами.
На жаль, одне з укріплень (котре знаходиться на приватній території місцевого підприємця) впродовж останнього десятиліття було зруйновано.
Слід зауважити, що вцілілі таблиці фортифікаційних укріплень періоду ПСВ знайдені в межах Галичини вперше (переважно написи знаходять вирізьбленими на самих спорудах); вони є свідками військових дій в околицях Галича і цікавими артефактами мілітарної історії нашого краю.
Андрій Чемеринський,
Почесний краєзнавець України |