П`ятниця, 24.05.2024, 16:11:34

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Грудень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 
Архів новин
Головна » 2014 » Грудень » 5 » Фортеця Станиславів. Перше хрещення
10:58:50
Фортеця Станиславів. Перше хрещення

У 1667 році на Прикарпатті з’явилися легкі кавалерійські загони кримських татар і козаків Дорошенка, які почали війну з Річчю Посполитою. Чи підступали вони під новозбудовану фортецю, невідомо. Тому її офіційним бойовим хрещенням став вересень 1672 року, коли знову ж таки татари Халіль-баші та козаки Дорошенка спалили передмістя, але не наважились штурмувати сам Станиславів.
А в 1676 році фортеця витримала справжню облогу. Багатотисячна турецька армія Ібрагім-паші на прізвисько Шайтан (Диявол) кілька тижнів тупцювала під Станиславовом, але здобути місто так і не спромоглась. Розчаровані турки рушили на північ, дорогою спалили Галич.
Того ж року Польща уклала з турками мир, чим скористалися власники Станиславова для перепланування фортеці.

Будуємо палац
Андрій Потоцький тоді мешкав у дерев’яному замочку, який стояв на місці сучасної катедри. Воєвода давно мріяв про справж­ній кам’яний палац, в якому було б не соромно приймати поважних гостей. Палацовий комплекс мав розміститись у північно-східній частині міста та вписатись у його фортифікаційну систему. Прикладом слугував план Замостя, яке тоді вважали «ідеальним містом». Втіленням цього плану в життя зайнявся капітан Карл Беное. Він замінив архітектора Корассіні, бо в того закінчився термін контракту.
Роботи тривали до 1682 року. Для з’єднання палацу з містом довелось знищити східну куртину та переробити прилеглі бастіони – вони стали напівбастіонами. Новозбудований палац прикривали два нові бастіони, фортеця набула восьмикутного вигляду і виросла за площею майже на третину. Від міста резиденцію відокремлювала дерев’яна огорожа з кам’яними стовпами.
Під керівництвом того ж Беное вали були укріплені кам’яними блоками, кам’яними стали і дерев’яні мости перед брамами. Будматеріал брали із кар’єру на Вовчинецьких горах…
Наприкінці 1990-х під час будівельних робіт на вулиці Галицькій провели археологічне обстеження решток міських фортифікацій, завдяки чому вдалося уявити загальну картину. Тож укріплення являли собою земляний вал шириною близько 10 метрів і висотою 3-4 метри. Зовнішні та внутрішні стіни були обкладені каменем, при чому товщина прошарку становила 1,7 м. Отже загальна товщина стін становила близько 13,5 метра. Перед ними розташовувався рів глибиною на різних ділянках 3-4 метри та шириною 26-28 метрів. На дні рову виявили сліди намулу – тобто вода там була.
Другий опис міста зробив у 1687 році француз д’Аллерак. Згідно з його записами, «Найбільшим та найкрасивішим містом на Покутті є Станіславів,.. обнесений могутньою стіною, збудованою за останнім словом техніки…».

Перемоги та поразки
Наступний власник Станиславова Йосип Потоцький продов­жує фортифікувати батьківське місто. У 1690-х він обкладає фортечні стіни цеглою та купує 120 гармат. Цікаво, що тоді цеглу виготовляли вручну, тобто глину формували у дерев’яних коритцях і розгладжували зверху пальцями руки, від чого вона отримала назву «пальчатка». Саме з такої цегли приблизно в цей час було збудовано зброярню з гучною назвою «арсенал імені короля Яна ІІІ».
У 1707-1712 роках під час Північної війни місто неодноразово займали росіяни, саксонці, шведи та поляки гетьмана Синявського. Тому фортифікації суттєво занепали. Повернувшись до міста у 1714 році, Йосип Потоцький активно відновлює обороноздатність Станиславова, укріплює стіни, закуповує боєприпаси для артилерії.
У 1734 році місто без бою здали військовому відділу російської дивізії генерала Лассі. Потоцький не був впевнений у спроможності фортеці витримати облогу, тому вирішив здати її ворогу, але перед тим евакуював гармати і припаси.
Першими міцність Станиславова випробували турки у 1676 році
У 1735 році польський король Август ІІІ призначив Йосипа Потоцького великим коронним гетьманом. Це дало змогу власнику міста вже у 1736 році розпочати новий етап фортифікації.
Архітекторами були доволі цікаві особистості. Перший – син самого Йосипа Станіслав Потоцький. Він виявився непоганим військовим інженером і вже мав дос­від фортифікацій таких твердинь, як Кам’янець-Подільський та Ченстохова. Другий – полковник королівської артилерії, швед Християн Дальке. Пізніше він стане генералом та обійме посаду коменданта Кам’янця-Подільського.
Протягом 1736-1737 роківу Станиславові укріпили чотири бастіони та обмурували чотири ескарпи. Історик Садок Баронч пише, що тоді ж було зведено і чотири башти. Але система Вобана не визнавала веж, і можливо, тут йдеться лише про так звані бастіонні башти, які розміщувалися на кутах бастіонів і слугували прикриттям для стрільців. Подіб­ні вежі збереглись у Дубенській, Золочівський і Підгірецької фортецях. Можливо, саме тоді спорудили і два равеліни, які прикривали Тисменицьку браму та палац Потоцьких, а міські брами прикрасили пам’ятними таблицями із написами латиною.

 Іван Бондарев


Переглядів: 542 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024