Головна » 2021»Червень»24 » "Гетьманські вали". Історія скверу у середмісті Франківська
21:32:17
"Гетьманські вали". Історія скверу у середмісті Франківська
"Гетьманські вали" — сквер, який розташований позаду Палацу Потоцьких в Івано-Франківську. Як розповіла Суспільному Карпати краєзнавиця Олена Бучик, на початку ХІХ століття він був популярним місцем відпочинку. Тут гуляли няньки з маленькими паничами, а служниці пліткували про своїх панів-господарів та знайомилися із солдатами.
"Ці "вали" залишилися після фортечних укріплень. Перші фортечні укріплення Станиславова мали шестикутну форму. Їх звів архітектор Франсуа Корассіні. Але в 1860-х роках архітектор Шарль Бенуа добудував фортецю і два бастіони, які захищали новозбудований Палац Потоцьких", — розповідає краєзнавиця.
За її словами, вже за австрійських часів фортечні укріплення розібрали, а оборонний рів засипали землею. У 1876 році бургомістр Іґнацій Камінський розпорядився облаштувати тут сквер, який отримав назву "Гетьманські вали".
"Засновник міста Андрій Потоцький мав титул "Гетьмана Польного Коронного". Фактично, ця посада у давній Речі Посполитій відповідала заступнику головнокомандувача армії. Польний — тому, що гетьман мав бути в полі, наглядати за армією, контролювати їхні дії. Тому — титул "Гетьман Польний Коронний", — каже Олена Бучик.
За її словами, спочатку цей сквер не був популярним для прогулянок, але згодом усе змінилося.
"Особливо тут любили відпочивати служниці, коли мали вільний час від хатньої роботи, і няньки з маленькими дітьми. Служницями були переважно молоді дівчата. Вони нерідко тут знайомилися із солдатами з місцевого гарнізону і заводили романи. Тому ввечері цей сквер був традиційним місцем для зустрічі закоханих пар", — каже краєзнавиця.
І хоч з плином часу "вали" втратили прикметник "гетьманські", однак ця зелена зона залишається місцем, де гуляють матусі з дітьми, відпочиває молодь та старше покоління.
Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю!
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження).
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі.
Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.
Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.