У парламентській діяльності ХІХ ст. і початку ХХ ст. досить поширеною була обструкція – акція, спрямована на перешкоджання звичайній роботі парламенту.
Відомим прикладом обструкції була промова станиславівського посла Лева Бачинського в австрійському парламенті в 1912 році. Вона тривала 18 (за іншими даними–14) годин. Проте й депутати станиславівської міської ради не пасли задніх і цілком були знайомі з цим явищем, пише Західний кур’єр.
У червні 1888 року газета «Кур’єр львівський» повідомила, що в міській раді Станиславова завівся … папуга. Цим «пернатим» був депутат Ян Маєрановський, який за кожної нагоди брав слово і виголошував ті ж сентенції щодо боргів міста і позичок, узятих на різні цілі. Свій виступ він розпочинав із фрази «Чи чули ви цю баєчку?». Коли депутати відповідали, що чули, він знову товк воду в ступі і повторював про «позичку з 1883 року, позичку на будівництво казарм артилерії, позичку з Відня за 1873 рік» і так далі.
Через це міська рада довго не могла прийняти бюджет на наступний рік і опинилася на межі розпуску. Як зазначав часопис, такої поведінки пана Маєрановського ніхто пояснити не міг. До Станиславова він переїхав зі Стрия, де теж засідав у міській раді. Причому в Стрию Маєрановський всіляко розхвалював Станиславів та його владу, яка після страшної пожежі 1868 року відбудувала місто. Проте у Станиславові його неначе підмінили – він постійно критикував місцевих владних мужів і наголошував, що місто загрузло в кредитах.
З часом його промови ставали все більш божевільними. Наприклад, він стверджував, що бургомістр вислав 100 тис. бон міста Станиславова самому Папі Римському Леону ХІІІ. На зауваження депутатів, що Папою на час випуску тих бон був Пій ІХ, він лише махав руками. Помер «депутат-папуга» у грудні 1901 року від запалення легень, досягнувши віку 68 років. Не можна сказати, щоб станиславівські депутати дуже за ним журилися, проте на засідання міської ради все ж ушанували його пам’ять і навіть вивісили траурну хоругву.
Підготувала Олена БУЧИК |