Прихильники вегетаріанства були в Галичині ще у другій половині ХІХ століття. Так, у Львові в 1885 році відкрилася перша «рослинна кухня», де на замовлення готували лише вегетаріанські страви.
У жовтні 1901 року там же відбулося зібрання прихильників вегетаріанства з метою заснування товариства і відкриття вегетаріанської їдальні. Вегетаріанство в Галичині тоді називалося «ярством» від польського слова «jarzyny», тобто овочі. Прихильники цього руху називали себе «ярошами».
У вересні 1902 року газета «Кур’єр станиславівський» писала, що у відомій косівській клініці доктора Тарнавського пацієнтам із певними захворюваннями прописували вегетаріанську дієту. Проте доктор Тарнавський не був прихильником постійного вегетаріанства, і в його клініці були три системи харчування для пацієнтів – «м’ясний стіл», де страви з м’яса подавали щодня, «мішаний» – м’ясо через день, і «вегетаріанський».
З листопада 1905 року в Станиславові можна було придбати медичний часопис «Провідник здоров’я», де часто друкували статті про вегетаріанство, зокрема про його роль у лікуванні різних захворювань і навіть алкоголізму.
У 1912 році у продажу в міських книгарнях був щомісячник «Ярське життя», де висвітлювалася історія руху та давалися різноманітні поради його прихильникам. У книгарні Добошинського, що знаходилася за сучасною адресою вул. Мазепи, 1, пропонували збірник вегетаріанських рецептів «Мала ярська кулінарна книга».
Втім, у Станиславові на зламі ХІХ і ХХ століть значно більше було вимушених вегетаріанців, ніж тих, хто відмовлявся від м’яса згідно зі своїми переконаннями. Адже м’ясо в тодішньому місті коштувало дорого, і придбати якісний продукт було непросто.
Підготувала Олена БУЧИК |