В 1868 році у Станиславові відкрилася Каса ощадності – одна з перших кредитно-фінансових установ міста.
Будинок, де вона знаходилася, зберігся до наших днів – він розташований на розі вулиць Орлика і Мазепи, пише Західний кур’єр.
Зараз там знаходиться обласне управління Ощадного банку України. Цікаво, що Каса ощадності функціонувала не лише як фінансова установа, а й час від часу «підробляла» готелем. Коли до міста приїздили члени імператорської родини, їх не завжди селили в «Імперіалі», який вважався найкращим готелем міста.
Інколи для них виділяли кілька приміщень у Касі ощадності, де найясніші гості проживали протягом свого візиту. Ймовірно, так робилося з міркувань безпеки. Зокрема 14 квітня 1912 року Каса ощадності прийняла високого гостя – ерцгерцога Карла-Франца-Йозефа, внучатого племінника цісаря.
Наступний його візит планувався у травні 1914 року. Тоді в місті святкували ювілей сьомого полку драгунів, і на урочистості запросили ерцгерцога та його дружину Зіту. В місті панував страшний рейвах, адже йшла підготовка до урочистостей і до прийому високих гостей. У Касі ощадності виділили аж шість покоїв на другому поверсі для проживання ерцгерцога та його дружини. Вмеблюванням та облаштуванням покоїв зайнявся урядник Каси ощадності Л. Йонас. Міський садівник Якуб Робінсон створив у покоях для гостей справжній сад – весь передпокій і сходова клітка були заставлені плющем, пальмами і кущами у кадках та квітучими рослинами у вазонах.
Преса писала, що цей кімнатний сад був облаштований з великим смаком. Проте, на жаль, уся ця краса пропала намарно. В останній день перед урочистим прийомом, коли вже всі приготування були завершені, ерцгерцог вислав телеграму, що приїхати не зможе через раптову смерть сестри своєї дружини. Тож Касі ощадності так і не пощастило ще раз прийняти у своїх стінах високих гостей.
Підготувала Олена БУЧИК |