У деяких історичних будівлях нашого міста подекуди ще збереглися старі кахляні печі, які вражають своїм естетичним виглядом і художнім оформленням.
Однією з найвідоміших майстерень, які виготовляли кахлі та кахляні печі, був заклад Юзефа Пеньонжека, заснований у 1905 році. Свою майстерню цей відомий станиславівський кахляр відкрив відразу після здачі іспиту на звання майстра і пропрацював у цій сфері більше сорока років, пише Західний кур’єр.
Його клієнтами були як приватні особи, так і місцеві інституції, зокрема міський шпиталь, а також ресторації, кав’ярні і навіть монастирі. Послугами пана Пеньонжека користувалися також багатші землевласники Станиславівщини, які бажали мати у своїх садибах художньо оформлені печі.
Пізніше майстерня перетворилася на цілу фабрику кахлів, яка у міжвоєнний період значно розширила поле своєї діяльності, зокрема займалася оснащенням ванних кімнат і наливними підлогами. Крім того, Юзеф Пеньонжек мав репутацію відомого громадського діяча – певний час очолював Спілку будівельників Станиславова, був відомим активістом, а пізніше почесним учасником Об’єднання польських міщан та ремісничого товариства «Ґвязда». \
За сприяння покращенню освіти ремісничої молоді він навіть удостоївся почесної грамоти від місцевого товариства молодих ремісників. За свою кар’єру пан Пеньонжек вивчив у майстерні багато нових майстрів-кахлярів, а його син Болеслав теж пішов по стопах батька та згодом отримав диплом кахляра і очолив сімейне підприємство.
Підготувала Олена БУЧИК |