Дамські капелюшки на зламі ХІХ і ХХ століть вирізнялися великими розмірами і багатим декором, і серед цього декору нерідко були й… опудала дрібних пташок, пише “Західний кур’єр”.
Ось як описував дамський капелюшок фейлетоніст газети «Кур’єр станиславівський» у 1910 році:
«Як виглядає? Мішанина пір’я, квітів і різноманітних трав, при вигляді яких ботанік би зомлів. Серед цієї казкової флори знаходиться не менш казкова фауна у вигляді яскравого птаха. Скільки коштує? Дружина каже, що «лише» 60 корон, але підозрюю, що принаймні стільки ж ще належить заплатити модистці».
Проте далеко не у всіх така мода викликала захват, адже у давній пресі неодноразово висловлювалася стурбованість з приводу винищення пташок на догоду модній індустрії. Як зазначали автори таких дописів, у майстернях деяких капелюшників зберігалися цілі коробки шкурок декоративних птахів, які потім використовувалися для оздоби капелюшків. Жертвами моди ставали не лише птахи з місцевих розплідників, а й екзотичні. Особливо «пощастило» бразильському дрозду, чиє пір’я переливалося гарними бронзовими і синюватими барвами.
В пресі за 1902 рік ми також зустрічаємо згадку про те, що лише за той рік на догоду модній індустрії було вбито близько 200 тисяч чапель, чиє пір’я також використовувалося для прикраси головних уборів.
Проте модниці й самі страждали від такої варварської моди. Адже для того, щоб опудала птахів краще зберігалися, їх обробляли миш’яком, який потрапляв до організму власниці капелюшка і завдавав шкоди її здоров’ю.
Підготувала Олена БУЧИК |