З 1909 року в станиславівських середніх школах запровадили навчання стрільбі, а з 1911 року такі заняття проводилися у гімназіях.
Це було здійснено на вимогу військового командування, яке наполягало на допризовній підготовці юнаків. Судячи з повідомлень давньої преси, учні досягали у стрільбі непоганих результатів, пише Західний кур’єр.
Так, у липні 1911 року учень восьмого класу другої польської гімназії здобув першу премію в змаганнях у стрільбі. Заняття зі стрільби відвідували учні двох старших класів – сьомого і восьмого. Навчання юнаків проводив пан Городиський – капітан 20-го полку крайової оборони. Всього курси стрільби у цій гімназії відвідували 72 учні, а тривали заняття два з половиною місяці. Навчання стрільбі проходили і учасники спортивно-руханкового товариства «Сокіл», яке теж упроваджувало в свої заняття елементи військової підготовки.
Проти навчання стрільбі виступала значна частина педагогів, яка вважала, що такі заняття не підуть дітям на користь. І вчителі таки мали рацію, адже у давній станиславівській пресі не бракує повідомлень про нещасливі випадки, в яких фігурували підлітки і зброя. Так, у квітні 1914 року на подвір’ї Міщанського банку (тепер вул. Незалежності, 15) вправлявся у стрільбі 16-річний юнак. Стріляв він доволі невміло, і одна з куль потрапила у вікно будинку навпроти, де знаходилася канцелярія відомого адвоката пана Циги.
Куля пролетіла просто над головою правника, який схилився над столом, і, на щастя, не завдала йому шкоди. Хлопець не помітив, що вцілив у чуже вікно, і продовжив свої вправи. Врешті-решт револьвер у нього відібрали, хоч він і не хотів віддавати. Під час шарпанини, коли у хлопця намагалися відібрати револьвер, він вистрілив і поранив юного стрільця у ногу. Хлопця відвезли до шпиталю, і, можливо, ця прикра пригода таки відбила у нього бажання до небезпечних експериментів зі зброєю.
Підготувала Олена БУЧИК |